MPWiK za pomocą nowoczesnego systemu informatycznego walczy z awariami wodociągowymi

mpwik7.jpg

80 proc. Wrocławia już go ma – w tym roku będzie w całym mieście. MPWiK za pomocą nowoczesnego systemu informatycznego Smartflow walczy z awariami wodociągowymi. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które w tak dużym zakresie wykorzystuje taki monitoring sieci wodociągowej.

Wrocławskie MPWiK za pomocą nowoczesnego systemu informatycznego Smartflow walczy z awariami wodociągowymi, których nie widać gołym okiem (chodzi o jeden z najtrudniejszych typów awarii wodociągowej, czyli tzw. ukryty wyciek). Efekt? Tylko w 2016 roku we Wrocławiu zaoszczędzono w ten sposób prawie pół miliarda litrów wody – czyli ok. 2 mln 400 tys. zł. W poniedziałek, 30 stycznia 2017 r., podsumowano działania w tym zakresie.

– System działa w oparciu o czujniki zlokalizowane w sieci, które przez całą dobę dostarczają nam informację na temat dystrybucji wody. Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin – mówi  Tomasz Konieczny, dyr. Centrum Nowych Technologii w MPWiK SA.

500 mln litrów zaoszczędzonej wody w 2016

System informatyczny Smartflow opracowali wspólnie: MPWiK i firmy informatyczne Microsoft i Future Processing. We Wrocławiu wprowadzany jest od 2015 r. Obecnie system działa na terenie kilkunastu osiedli mieszkaniowych, wykorzystując blisko 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową. MPWiK w najbliższych miesiącach planuje dalszą rozbudowę Smartflow.

– Do systemu, który obecnie obejmuje 80% powierzchni miasta, wprowadzane są kolejne strefy objęte pomiarami. Do końca marca nowe strefy pomiaru pojawią się w dzielnicy Krzyki. Kolejnym etapem będzie montaż mierników głównie na terenie Starego Miasta, gdzie zastosowane zostaną mobilne czujniki (tzw. loggery szumu) montowane w urządzeniach wodociągowych na terenie miasta – mówi Grzegorz Karlik, menedżer zakładu eksploatacji sieci w MPWiK we Wrocławiu, i dodaje, że pozwoli to zaoszczędzić tylko w ciągu najbliższych 12 miesięcy co najmniej kilka milionów złotych.

– Zarządzanie i analiza dostaw wody jest istotnym składnikiem inteligentnego miasta i stanowi jeden z elementów szeroko rozumianego Better Future. Smart City, czyli inteligentne miasto, to innowacyjne miasto przyszłości, które w sposób naturalny dopasowuje się do potrzeb mieszkańców, podnosząc poziom oraz komfort ich codziennego życia przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi – podkreśla Monika Brachmańska, project manager w firmie Future Processing.

Inwestycja warta 4 mln zł

MPWiK w 2017 roku na dokończenie rozbudowy systemu wykrywania awarii wyda blisko milion złotych, w sumie inwestycja kosztować będzie ok. 4 mln zł.

– Każda strata wody (czy to w domu z powodu usterki kranu, czy w czasie jej dystrybucji) wpływa negatywnie na środowisko, a także podnosi koszty jej produkcji. MPWiK, dostarczając mieszkańcom wysokiej jakości wodę, musi również dbać o źródła, z których korzysta. Susza hydrologiczna, wywołana zmianami klimatu negatywnie, wpłynęła na nie. Stosując i rozwijając nowoczesne technologie, takie jak Smartflow, skutecznie dbamy o środowisko, oszczędzając wodę –  podkreśla Zdzisław Olejczyk, prezes Zarządu MPWiK SA we Wrocławiu.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ