Prof. Cenckiewicz uhonorowany nagrodą św. Grzegorza Wielkiego, za to, że “uciął długie ramię Moskwy”

fot: youtube
Tygodnik „Gazeta Polska” postanowił uhonorować nagrodą im. św. Grzegorza Wielkiego prof. Sławomira Cenckiewicza. Możemy się dzięki naszemu laureatowi bronić przed “długim ramieniem Moskwy”. My doceniliśmy działania, niezwykle konsekwentne naszego laureata – na rzecz ucięcia tego długiego ramienia Moskwy. I za to tę nagrodę przyznajemy – powiedziała podczas laudacji Katarzyna Górska-Hejke.

Prof. Cenckiewicz powiedział podczas odbierania nagrody tygodnika “Gazeta Polska”: – Bardzo dziękuje. Już po raz trzeci jestem laureatem Strefy Wolnego Słowa. Można powiedzieć osiągnąłem już wszystko . Jestem laureatem “Gazety Polskiej” dostałem nagrodę Klubów Gazety Polskiej i dzisiaj nagroda św. Grzegorza Wielkiego, a więc potrójny laur. Nawet jeśli prawda może powodować zgorszenie, lepiej dopuścić do zgorszenia niż wyrzec się prawdy (…) – Z umiłowania tej prawdy wynika umiłowanie do innej prawdy, w tym prawdy historycznej. Historyk w tym sensie jest tylko współpracownikiem prawdy – jak mówił będąc jeszcze kardynałem, Benedekt XVI, jest tragarzem prawdy. Historyk dźwiga na swoich ramionach prawdę historyczną, bardzo często gorsząc innych wbrew innym. I jest to działanie dość trudne – dodał. “Korzystając z tego, że mamy elitę RP na tej sali chciałbym powiedzieć, że prawda potrzebuje oręża. (…) Prawda domaga się oręża, bo prawda sama wbrew przekonaniu większości nie zwycięży. I to jest taka okazja. To jest ten moment, w którym państwo polskie jest rządzone przez patriotyczną elitę, która może tej prawdzie pomóc. Myślę o zbiorze zastrzeżonym o dokończeniu rozrachunku z przeszłością o dezubekizacji to wszystko bardzo ważne decyzje wieńczące nasze odcięcie się od komunizmu i pogrzebanie tego postkomunizmu IIIRP “.

I dodał: – Ja nie jestem herosem prawdy. Te słowa, które padły są znacznie na wyrost. Cechuje mnie zaledwie odrobina koniecznej odwagi. I za to docenienie tej odrobiny chciałbym Państwu serdecznie podziękować. Jesteście częścią tej odrobiny tej odwagi, która nie tylko mi dała nadzieje ze Polska może się odmienić i doczekamy takiego dnia jak dzisiaj – dodał profesor. – Chciałbym podkreślić, że krocze ścieżkami, które przede mną przemierzali ludzie naprawdę dla mnie ważni. Są ta często osoby, które zostały przez SWS docenione. Myślę tutaj o Krzysztofie Wyszkowskim, Antonim Macierewiczu, Janie Olszewskim i Januszu Kurtyce.To są postacie, które łącze umiłowanie prawdy i właśnie oręż, który jest niezbędny, by prawdy bronić, Tym osobom składam hołd. nagrodę im. św. Grzegorza Wielkiego

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ