ME: PROGRAM FINANSOWANIA ENERGETYKI JĄDROWEJ POZNAMY W TYM PÓŁROCZU

W pierwszym półroczu 2017 r. mamy poznać program finansowania energetyki jądrowej – poinformował dziś minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Poważnie podchodzimy do tego, by być ważnym partnerem na europejskim rynku energii, dlatego widzę potrzebę elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział dziennikarzom minister energii.

W  ubiegłym roku rząd zobowiązał Ministerstwo Energii do przedstawienia w I kwartale bieżącego roku nowego modelu finansowania polskiej elektrowni jądrowej. Do końca roku ma być też zaktualizowany program polskiej energetyki jądrowej.

Obecnie w przemyśle jądrowym w Polsce pracuje około 300 firm – otwarcie się na tego typu energię da nowe miejsca pracy – wskazuje resort.

Żeby utrzymać energetykę węglową i wielkości emisyjne zalecone przez Komisję Europejską, energetyka jądrowa jest potrzebnapodkreślił minister Krzysztof Tchórzewski.

– Jeszcze przez kilkadziesiąt lat na pewno energetyka węglowa będzie naszym priorytetem. Chodzi o strategiczne bezpieczeństwo energetyczne. Jest to nasze źródło energii. Z tego tytułu pewnym uzupełnieniem powinna być ta energetyka jądrowa. Chciałbym porównać w eksploatacji: otóż energetyka jądrowa jest droga. Oczywiście jest droga w budowie, ale później energia jest pewna i tania. Ale jeśli popatrzymy na całość kosztów eksploatacyjnych, to energetyka jądrowa jest dwa razy tańsza niż np.  elektrownie wiatrowe na morzu. Ona (energetyka jądrowa) mniej więcej w kosztach ogółem jest podobna jak energetyka wiatrowa. Bo energia z elektrowni wiatrowej jest około dwa i pół razy droższa niż energia z elektrowni węglowej – wyjaśnił Krzysztof Tchórzewski.

PGE – której spółka – PGE EJ1 mająca przygotować i realizować proces inwestycyjny budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – zapowiedziała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj