Jak zatrudniać obcokrajowców. Przepisy, procedury i obowiązki pracodawcy

Jesteś pracodawcą? Zatrudniasz lub planujesz zatrudnienie obcokrajowców? Ten artykuł jest dla Ciebie.  W jednym miejscu, w jednym czasie przedstawiciele najważniejszych instytucji zajmujących się tematyką zatrudniania obcokrajowców przedstawią najważniejsze informacje dotyczące ich zatrudnienia oraz odpowiedzą na Twoje pytania.

W perspektywie kolejnych 15 lat, według różnych szacunków, na polskim rynku pracy zabraknie od 3 do 5 mln pracowników. Niekorzystne zmiany demograficzne oraz ciągła emigracja pogłębiają problem pracodawców z zatrudnianiem pracowników. Problem deficytu pracowników dotyka jednak nie tylko Polski.

Jak wynika z danych statystycznych  na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Wielu pracodawców ma problemy z realizacją zleceń. W tej sytuacji zatrudnianie obcokrajowców wydaje się być konieczne dla prawidłowego funkcjonowania firm, zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów – w Czechach czy też w Niemczech. Dolnośląscy Pracodawcy –  regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan nie pozostają obojętni wobec trudności z jakimi zmagają się przedsiębiorcy  na bieżąco zajmując się tym tematem. W ramach swojej działalności przeprowadzili już dwie debaty pn. ,,Porozmawiajmy o rynku pracy”, podczas których dyskutowali z pracodawcami o ich problemach, a także szukali najskuteczniejszych rozwiązań. Z inicjatywy Związku dyskutowano również o zjawisku tzw. „przegrzania rynku pracy” na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego  Województwa Dolnośląskiego i  Dolnośląskiej Rady Gospodarczej.

– Powinniśmy wspólnie zastanowić się nad potrzebami dolnośląskiego rynku pracy i podejmować wszelkie działania, które poprawią sytuację gospodarczą regionu.  Firmy zrzeszone w Dolnośląskich Pracodawcach wciąż sygnalizują kłopoty z zatrudnieniem. Oczekują wsparcia, ponieważ braki pracowników uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Szansą dla pracodawców w znalezieniu kadry mogą być migracje pracowników. Pracodawcy z województwa dolnośląskiego coraz częściej zatrudniają obcokrajowców – mówi prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców – Artur Mazurkiewicz

 

– Jednak w związku z tym, że jest to dla wielu z nich temat nowy, często gubią się w gąszczu przepisów i procedur. Stąd pomysł na zorganizowanie bezpłatnego szkolenia ,,Jak zatrudniać obcokrajowców? Przepisy, procedury i obowiązki pracodawcy – próba usystematyzowania zagadnień związanych z zatrudnianiem obcokrajowców”, na które zapraszamy 9 lutego 2017 roku do Centrum Nauki i Sztuki ,,Stara Kopalnia” w Wałbrzychu  – dodaje.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ