Czy Europę czeka 6-godzinny dzień pracy ?

Praca-robotnik-600x399.jpg

Redukowanie czasu pracy jest ciągłym i naturalnym procesem, który ma miejsce od ponad 100 lat. Byłoby dziwne, gdybyśmy nagle przestali – powiedział portalowi Interia Daniel Bernmar, szwedzki polityk z Partii Lewicy.

Ruch na rzecz wprowadzenia 6-godzinnego dnia pracy istnieje w Szwecji, Niemczech, Holandii i Austrii.

– To będzie długi proces wymagający kompleksowej reformy ze strony rządu krajowego. W tej chwili nie mamy konsensusu w tej sprawie – twierdzi Bernmar.

– Na początku 6-godzinny dzień pracy będzie wprowadzany w pojedynczych samorządach, w lokalnych urzędach i przedsiębiorstwach. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach jest to forma zachęty dla pracowników, rodzaj benefitu. Na dłuższą metę trzeba przygotować całościową agendę. Niestety, wiele partii nie jest zainteresowanych dyskusją na ten temat – dodaje szwedzki polityk.

Zredukowanie czasu pracy miałoby spowoduje konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników, zwłaszcza tam, gdzie pracuje się w systemie zmianowym. Jak przewidują orędownicy tego projektu spadłyby bezrobocie i koszty opieki zdrowotnej. Szwedzi twierdzą, że 6-godzinny dzień pracy sprawia, że zatrudnieni są zdrowsi i rzadziej biorą zwolnienia lekarskie.

Krótszy tydzień pracy wciąż pozostaje w sferze dalekich planów, jednak przemiany społeczne, jakie wciąż zachodzą na świecie pokazują, że niczego w tej kwestii nie można wykluczyć.

Źródło: Telewizja republika.pl / interia.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Ja wolalbym za kazde 10 lat pracy 2 – a dni wiecej do urlopu to po 40- tu latach bylo by raprem 8-em dni dodatkowych . To pozwolilo by mi bardziej wypoczac i nabrac sil niz brac L-4… bo w miare lat pracy czlowiek staje sie slabszy i potrzeba wiecej na regeneracje czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ