UWAGA! Ptasia grypa w powiecie Jaworskim

pixabay

Na terenie gminy Mściwojów zostało potwierdzone wystąpienie ogniska ptasiej grypy HPAI typu H5N5 o zbliżonej zjadliwości do H5N8, w związku z powyższym wprowadza się szczególne środki ostrożności zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z 20.12.

O sprawie informowaliśmy już m.in. w relacji ze styczniowej sesji Rady Gminy Mściowjów. Dzisiaj Gmina Mściowjów na polecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii wydała w tej sprawie specjalny komunikat:

Na terenie gminy Mściwojów zostało potwierdzone wystąpienie  ogniska ptasiej grypy HPAI typu  H5N5 o zbliżonej zjadliwości do H5N8, w związku z powyższym wprowadza się szczególne środki ostrożności zgodnie z  rozporządzeniem  MRiRW z dnia 20 grudnia 2016 r.

Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane, zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosować  w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie  z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, a także stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany   jest drób.

Objawy kliniczne HPAI u drobiu to zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe typu drgawki, skręt szyi, paraliż nóg   i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności. W przypadku stwierdzenia takich objawów hodowca jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby do lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydent miasta.

Teoretycznie, nowy, zmutowany wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale może wpływać na mutacje grypy występującej u ludzi.

Gmina Mściwojów na polecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jaworze 
Przypominamy zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI):

̵ zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
̵ nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
̵ nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
̵ stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
̵ stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
̵ przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

źródło: dolny-slask24h.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj