Kobiety i szpilki: Nazwa szpilka ma w sobie dużo więcej mocy niż na przykład młotek, agrafka czy bomba.

foto: youtube

Drogie Panie, z czym  kojarzą szpilki? Coś długiego, wąskiego, ma ostry koniec i główkę. Czyż nie brzmi to cudownie? Nazwa szpilka ma w sobie dużo więcej mocy niż na przykład młotek, agrafka czy bomba. 

Herbert pisał, ze szpilka „ drobna i kłująca, spaja metafory świata”, a my kobiety mamy zaszczyt obcować z nimi na co dzień. Zastanówmy się zatem gdzie w naszym kobiecym świecie możemy znaleźć szpilki,  do czego mogą się przydać i do czego służyć.  Mamy szpilki krawieckie, bez nich trudno o uszycie czegokolwiek. Szpilkami przypina się w przedszkolu rysunki do tablic wykładzinowych. Szpilki fryzjerskie, które służą do spinania koków. Wykonane z przeróżnych materiałów i zdobione wymyślnymi motywami. Warte wspomnienia są powiedzonka, w których można komuś „ wbić szpile” w serce lub pośladek. Co ciekawe można zauważyć pewną analogię miedzy szpilką, a symbolicznym przedstawianiem ciała. Da się to zaobserwować np. na rysunkach projektantów mody. Jednak najpopularniejszymi i najbardziej cenionymi szpilkami w naszym życiu są oczywiście buty. Tak, drogie Panie. Któraż z  nas nie podkradała maminych szpilek by poczuć się jak kobietka? Ten stukot o chodnik, którego zazdrościłyśmy starszym paniom. Niestety lub na szczęście, to wszystko przez szpilki.  Jak mówi encyklopedia, „buty na wysokim obcasie noszone najczęściej przez kobiety”. Wymyślone przez fizyka! Olbrechta Kliczkę w XIX wieku. Jednak pierwsze wzmianki o obcasie donoszą, ze w 1533 r Katarzyna Medycyjska, która nie grzeszyła urodą, włożyła je na bal by oczarować króla Henryka II. Ten był ponoć tak zafascynowany jej ruchami, że pojął królową za żonę.

Buty szpilki zaczęły być produkowane w latach dwudziestych XX wieku we Włoszech, a ich rozkwit przypadł na epokę lat sześćdziesiątych. Nosiła je przecież Marlin Monroe, a mężczyźni padali jej do stóp. Dlaczego szpilki są tak magiczne? Przecież lekarze twierdzą, że miłośniczki szpilek powinny być pod stałą opieką ortopedów. Zbyt wysoki obcas i źle zaprojektowany but tego typu może dać nieciekawe konsekwencje ale my możemy stwierdzić, że z drugiej strony  szpilka wymusza poprawną postawę naszych pleców. Co tu dużo mówić. Najważniejsze jest to, że biją zmysłowością i są najbardziej seksowne z damskich butów. Korygują kształt nóg i sprawiają iż wydają się smuklejsze i dłuższe. Są znakiem elegancji, wyrafinowania i kobiecości. Hołduje im świat show biznesu, mody, handlu, a my? Nic na to nie poradzimy drogie Panie, po prostu kochamy szpilki.

autor: Małgorzata Molenda

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ