Funkcjonariuszka Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wśród wyróżnionych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

35 policjantów, działających na terenie całego kraju, zostało wyróżnionych za zasługi w ochronie zabytków. Wśród wyróżnionych jest kom. Elżbieta Kuriata z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariuszka została uhonorowana za zasługi na rzecz zwalczania przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu. Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz listy gratulacyjne Generalnego Konserwatora Zabytków, policjantom wręczyli wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin oraz I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk.

Przyznając odznaczenia, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenił wieloletnie dokonania służb policyjnych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Działalność polskiej policji obejmuje bardzo szerokie spektrum aktywności, zarówno operacyjnej (ściganie przestępców, zwalczanie patologii społecznych – kradzieże dzieł sztuki, dewastacje zabytków, nielegalny handel i wywóz za granicę), jak i prewencyjnej (kontrole stanu zabezpieczenia obiektów zabytkowych i ich antywłamaniowego wyposażenia, upowszechnianie nowoczesnych technicznych środków zabezpieczeń, monitoring, znakowanie zabytków ruchomych).

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu wziął udział m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk. Złote i srebrne odznaki  odebrało 13 najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy Policji. Srebrną odznakę m.in. otrzymała kom. Elżbieta Kuriata z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Kom. Elżbieta Kuriata w Policji służy od 18 lat. Od lat 12 pracuje w Wydziale Kryminalnym dolnośląskiej Policji, a od 10 lat specjalizuje się w poszukiwaniu i odzyskiwaniu dzieł sztuki. To m.in. dzięki jej zaangażowaniu i podjętym działaniom dolnośląska Policja odzyskała wiele dzieł w tym m.in. obraz jednego z wybitnych współczesnych malarzy, wiele książek w tym starodruki i cymelia, zabytki sakralne, a także zbytki archeologiczne.
Listy gratulacyjne dla byłych i obecnych policjantów posiadających zasługi na rzecz ochrony zabytków w Polsce otrzymało 22 funkcjonariuszy.

(źródło – KWP Wrocław, KGP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj