Zbieramy na elementarze dla Gwinei

books-922321.jpg

Wrocław przekaże 23 kwietnia 2017 tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 stolicy Gwinei Konakry. – Do gwinejskich dzieci trafi też 100 tys. elementarzy do nauki czytania i pisania – zapowiada Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Każdy może wesprzeć ten projekt i wpłacić darowiznę.

Projekt koordynuje Fundacja Art Transparent, która prosi wszystkich zainteresowanych o donacje na ten cel. Pieniądze można wpłacać do 15 kwietnia na konto fundacji. Potrzeba 100 tys. dolarów, które pójdą na druk i przekazanie książek gwinejskim szkołom. Tę operację będzie też współfinansować UNESCO i gmina Wrocław. – Uruchamiamy operację społeczną „Książki dla Gwinei” – zapowiada Rafał Dutkiewicz. – Jeśli po zakończeniu zbiórki będzie brakować pieniędzy to dołożymy – obiecuje.

Elementarze zostaną wydane w języku francuskim, który jest językiem urzędowym Gwinei. Ten afrykański kraj ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Jego mieszkańcy używają kilkunastu języków plemiennych, a języka oficjalnego, czyli francuskiego, dzieci uczą się dopiero w szkole. Niedawno też Gwinea zmagała się z epidemią Eboli. Tytuł Światowej Stolicy Książki UBESCO dla Konakry ma zwrócić uwagę świata na problem analfabetyzmu w Afryce i symbolicznie zdjąć z Gwinei „klątwę Eboli”. Podkreślała to Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO.

Książki będą wydrukowane w Afryce. – Prowadzimy rozmowy z tamtejszym wydawcą. Elementarze są zgodne z programem nauczania w gwinejskich szkołach, mają wszelkie certyfikaty gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem – opowiada Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent. – Chcemy pomóc systemowo i przekazać szkołom podręczniki dla pierwszoklasistów. W samej Konakry co roku naukę w pierwszej klasie rozpoczyna 70 tys. dzieci. Z podręczników będzie mogło korzystać pięć roczników, czyli 500 tys. dzieci. Wraz z podręcznikami zostanie wydrukowanych tysiąc książek dla nauczycieli. Wszystkie trafią do gwinejskich szkół w październiku, gdy rozpoczyna się tam rok szkolny.

– Elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy przetłumaczonych na francuski – mówi Irek Grin, kurator ESK ds. literatury. – Będą to klasyczne wiersze, ale także współczesne. Zależy nam, żeby były nie tylko piękne literacko, ale też zrozumiałe dla dzieci w Afryce.

Jednocześnie rusza zbiórka książek w języku francuskim, które zasilą nowo wybudowaną Bibliotekę Narodową w Konakry, która powstała specjalnie z okazji objęcia przez stolicę Gwinei kadencji Światowej Stolicy Książki. Wrocław, jako obecna Światowa Stolica Książki UNESCO, zaprosił do akcji miasta zrzeszone w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury 2016, mieszkańców miast partnerskich – francuskiego Lille i belgijskiego Mons. Zwrócił się też za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego do studentów w Paryżu, by przekazywali książki dla Konakry. Do zbiórki mogą się też włączyć wrocławianie.

W dniu zakończenia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO (22 kwietnia) mieszkańcy Gwinei, podobnie jak mieszkańcy kilkudziesięciu innych miast na świecie, zaśpiewają Światowy Hymn Książki, czyli pieśń do słów wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety” skomponowaną przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wiersz zostanie przetłumaczony na kilkanaście języków plemiennych używanych w Gwinei.

Podczas przekazania przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO gwinejskiemu miastu Konakry prezydent Wrocławia wręczy prezydentowi Gwinei i gubernatorowi Konakry, wraz z przechodnią rzeźbą – symbolem Światowych Stolic autorstwa artystki Hedvy Ser, egzemplarz sygnalny elementarza.

 

Gdzie wpłacić pieniądze na „Książki dla Gwinei”

Fundacja Art Transparent, ul. Czereśniowa 10, 55-140 Żmigród

NIP 915-170-51-92

KRS 0000247340

Alior Bank

Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

źródło: wroclaw.pl

za: Agnieszka Kołodyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj