Prawie miliard złotych w zaległych fakturach

pieniadze 3.jpg

Zaległości płatniczne w handlu detalicznym wynosza już prawie 1 miliard złotych. Poważne problemy z regulowaniem zobowiązań ma prawie 4 proc. sklepów – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK.

Branża zatrudniająca około 2 mln pracowników, w której działa prawie 537 tys. firm, ma zaległości wobec kontrahentów i banków przekraczające 990 mln zł. Zaległe płatności na kwotę minimum 500 zł, przeterminowane o co najmniej 60 dni posiada ponad 20 tys. firm handlu detalicznego.

Płynność finansowa się pogarsza, w dobrej kondycji jest tylko 21 proc. firm

Kwota zaległości handlu nie zaskakuje biorąc pod uwagę, że branża działa w warunkach dużej konkurencji, wywierającej silną presję na rentowność.  Szczególnie trudno jest małym sklepom, gdzie rentowność sięga zaledwie 0,5 – 1 proc.

– powiedział Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Najgorzej z solidnością płatniczą jest w handlu alkoholem, gdzie co dziesiąta firma ma na koncie nieuregulowane rachunki, faktury i raty kredytów. Niespłacone długi przekraczają tu 37 mln zł. Kiepsko wypadają również stacje paliw. Zaległości ma co czternasta stacja, ich łączny dług sięga 100 mln zł. Nienajlepiej jest również w hurtowym handlu owocami i warzywami. Prawie 99 mln zł zaległości ma co piętnasty przedsiębiorca prowadzący tego typu działalność.

Na tle ogółu firm handlowych do bardziej ryzykownych należą również sklepy oferujące sprzęt komputerowy z 26 mln zł zaległości, sprzęt muzyczny z 19 mln zł czy sprzęt medyczny i ortopedyczny gdzie zadłużenie sięga 14,5 mln zł. W tych kategoriach długi ma co szesnasty prowadzący je przedsiębiorca.

Województwem, które dominuje pod względem kwoty zaległości firm handlowych jest mazowieckie. Najwyższa jest też tu liczba niesolidnych dłużników. Na kolejnych pozycjach pod względem wartości długów mieszczą się Dolny Śląsk oraz woj. pomorskie, śląskie i  wielkopolskie – podaje BIG InfoMonitor.

Marek Nowicki

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ