Wystawa „Golgota Wschodu” znowu dostępna dla wrocławian

mat prasowy

W 77. rocznicę zesłania Polaków na Syberię przez Związek Radziecki, na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu stanie ekspozycja upamiętniająca ofiary terroru komunistycznego. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 10 lutego.

 Ekspozycja Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstała w oparciu o fotografie zbiorów zgromadzonych na stałej wystawie w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu. Upamiętnia ona losy Polaków zesłanych przez władze Związku Radzieckiego na Sybir w czasie II wojny światowej. Wiele z prezentowanych przedmiotów przetrwało liczne rewizje, były one ukrywane i przechowywane jak najcenniejsze relikwie. Obrazy, różańce, fotografie rodzinne, dokumenty, buty, plecione z kory brzozowej „plecaki” – banalne przedmioty codziennego użytku kryją historię dramatu, który rozegrał się na nieludzkiej ziemi. Bohaterowie wystawy byli dziećmi, gdy wraz z rodzinami musieli wsiąść do pociągów wiozących zesłańców na wschód. – Na wystawie zobaczymy między innymi wstrząsające zdjęcia matki Zbigniewa Fedusa, która jako młoda i pełna życia kobieta została wywieziona z mężem i synem na Sybir. Fotografia wykonana po kilku latach przedstawia przedwcześnie postarzałą, wyniszczoną przez głód, choroby i pracę ponad siły kobietę. Historię swojej rodziny pan Zbigniew opisał po latach w książce „Syberia wryta w pamięć dziecka” – mówi rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Juliusz Woźny.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 14.00. To kolejna okazja do zobaczenia tej trudnej, ale budzącej duże zainteresowanie wystawy. Wystawa na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego będzie dostępna do 28 lutego. Wstęp bezpłatny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ