W niemieckim archiwum odnaleziono nieznane dokumenty dotyczące dolnośląskiego zamku!

Spook, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Radio Wrocław podaje, że Gmina Walim wzbogaciła się o cenne dokumenty na temat Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim (pow. wałbrzyski).

Są to zdjęcia, plany oraz wycinki z prasy. Umożliwią one wgląd w historię zamku w XX wieku. Zwiedzającym udostępniono już kopie tych materiałów. Można je oglądać na wystawie „Zamek Grodno – nieznane oblicze” w zamkowej kaplicy.

„Również odkryć dokonuje się w archiwum. Tutaj udało nam się przeszukać zbiory archiwum byłego Towarzystwa na rzecz ratowania niemieckich zamków. Są to notatki prasowe związane z zamkiem, poprzez różnego rodzaje rachunki, fotografie”

– odszukanie dokumentów komentuje dla Radia Wrocław Łukasz Orlicki, redaktor miesięcznika „Odkrywca”. To właśnie on zdobył kopie dokumentów, które na co dzień przechowywane są w archiwum w Niemczech. Orlicki współpracował w tej sprawie z niemieckim czasopismem „Relikte der Geschichte”.

Dokumenty zostaną gruntownie zbadane. Obecnie postępują prace nad ich przetłumaczeniem z niemieckiego na polski. O potencjalnym znaczeniu materiałów dla badań nad okolicą mówi Paweł Brzozowski, dyrektor walimskiego Centrum Kultury i Turystyki.

– Dużo na przykład mówi się o tym tajemnym przejściu z zamku Grodno do Doliny Śląskiej. Chcemy zinwentaryzować te wszystkie dokumenty i określić jakby prawdę historyczną – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj