GPC: Zaczęły obowiązywać przepisy o podstawowym rachunku płatniczym. Co musisz wiedzieć?


9 lutego weszły w życie przepisy o podstawowym rachunku płatniczym. Będzie on przeznaczony dla tych konsumentów, dla których żaden bank nie prowadzi innego rachunku płatniczego w złotówkach, pozwalającego na wykonywanie płatniczych transakcji. O przepisach informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Podczas prac nad ustawą dotyczącą mówiono, że podstawowy rachunek płatniczy to oferta przede wszystkim dla tych, którzy nie mieli dotychczas konta w banku. Przepisy jednak wskazują na to, że prp będą mogli założyć także osoby, które miały w przeszłości bankowy rachunek, ale go zamknęły. Można zatem zamknąć konto w banku i złożyć wniosek o prp – musi jednak to być jedyne konto, jakie będziemy posiadać.

Podstawowy rachunek płatniczy będą musiały oferować banki krajowe, zagraniczne, instytucje kredytowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (oprócz Kasy Krajowej SKOK). Dostęp do prp pozwoli konsumentom na wykonywanie podstawowych transakcji płatniczych – wpłat z różnego tytułu, opłacanie rachunków, nabywanie towarów oraz usług.

Bank będzie musiał na koncie tego rodzaju udostępnić co najmniej 15 darmowych operacji tego typu. Za pozostałe będzie mógł naliczyć opłaty, jednak nie będą one mogły być wyższe niż te, które przeciętnie ponoszą pozostali klienci. Taki zapis w ustawie ma zapobiec ewentualnym „rekompensatom” ze strony banków za darmowe usługi świadczone klientom posiadającym prp.

Więcej szczegółów znajdą Państwo w weekendowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ