Spór o pomnik w Jeleniej Górze

W ostatnim czasie w Jeleniej Górze powstał spór o pomnik upamiętniający ofiary Rzezi Wołyńskiej. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze w ramach Jeleniogórskiego budżetu obywatelskiego zaproponował, aby wyznaczyć miejsce pod budowę pomnika, którego autorem jest Andrzej Pityński. Niestety Prezydent Miasta Jelenia Góra odmówił nawet poddania tego wniosku pod głosowanie.

W Jeleniej Górze mieszka bardzo wiele osób, które pochodzą lub ich korzenie sięgają kresów wschodnich. Wszyscy mamy świadomość tragicznych wydarzeń, jakie działy się w lipcu 1943 roku na Wołyniu. Dlatego też temat ten jest bardzo ważny dla obywateli miasta i nie tylko. Społeczny Komitet złożył wniosek do Urzędu Miasta Jeleniej Góry, aby w ramach budżetu obywatelskiego wskazać lokalizację, gdzie możliwe będzie postawienie pomnika. Bardzo istotny w tej sprawie jest fakt, iż pomnik jest gotowy, a dzięki uprzejmości jednego z radnych, za jego przechowanie na terenie jego zakładu miasto nie ponosi żadnych kosztów.

Rzeź Wołyńska w historii Polski zapisała się niestety jako tragedia narodu polskiego. Sam pomnik został wykonany w taki sposób, aby dosadnie przedstawić tamte dni. Śmiało można nazwać go drastycznym. Prezydent Miasta Marcin Zawiła najwięcej zastrzeżeń miał właśnie do estetyki pomnika, powiedział, że jest on dla niego zbyt dosadny i drastyczny, że sztuka nie powinna taka być. Jednak czy gdyby o sam wygląd chodziło, to czy odmówiłby on nawet głosowania nad projektem? Poza tym projekt dotyczył lokalizacji pod pomnik, a sam posąg zawsze można zmienić, wyłonić go w konkursie, a nawet postawić w ramach zbiórki obywatelskiej. Lokalizacja natomiast jest kwestią kluczową.

Komitet wydał specjalne oświadczenie. Jego członkowie natomiast nie tracą chęci i zamierzają w dalszym ciągu starać się o upamiętnienie ofiar rzezi. A nam pozostaje trzymać kciuki za realizację tego pomysłu i upamiętnienie ofiar tragicznej Rzezi Wołyńskiej. Wspominanie o historii Polski jest bardzo ważne dla tożsamości obywateli. Dlatego też każde takie przedsięwzięcie, idee należy wspierać.

Na zdjęciu: centralna część pomnika [źródło: strona FB społecznego komitetu]

autor: Alek Jawor

Student Politechniki Wrocławskiej angażujący się w akcje społeczne w Jeleniej Górze i Wrocławiu, szczególnie te przypominające o historii Polski. Ponadto sportowiec – kolarstwo jest jego pasją. Autor bloga www.alekjawor.blogspot.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj