Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim – Wrocław, 13 lutego 2017

foto: ipn.gov.pl
13 lutego 2017 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
 
W swoim wystąpieniu wiceprezes IPN wyraził wdzięczność wszystkim odznaczonym oraz ich rodzinom. – Państwo nie walczyli z bronią w ręku, ale upominając się o wartości kluczowe dla każdego Polaka: wolność i solidarność, m.in. broniąc praw pracowniczych czy upominając się o prawdę. Za to chcę Wam w imieniu prezydenta RP podziękować.
Gratuluje też waszym rodzinom. Wiemy, że potrzebne Wam było wsparcie ze strony żon, mężów oraz rodziców. Warto pokazywać kolejnym pokoleniom, że warto walczyć – dodał dr Mateusz Szpytma.

Wśród odznaczonych był minister Adam Lipiński, który zwrócił uwagę, że Wrocław był szczególnym miejscem na mapie politycznej Polski, to tutaj aktywnie działało wiele organizacji antykomunistycznych, m.in. Solidarność Walcząca czy Pomarańczowa Alternatywa. We Wrocławiu zawsze trzymaliśmy się razem. Wspólnota przeżyć niech zawsze nas łączy, nigdy niech nie dzieli – apelował Adam Lipiński

Sławomira Jabłońska ze względów zdrowotnych otrzymała odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr Mateusza Szpytmy w swoim domu.

Lista osób odznaczonych:

 1. Stanisław Adamczyk
 2. Czesław Cechnicki
 3. Janusz Czachorowski
 4. Andrzej Drabikowski
 5. Paweł Lucjan Górecki
 6. Władysław Hajdun  (pośmiertnie)
 7. Jerzy Hendzel
 8. Sławomira Jabłońska
 9. Feliks Jakimowicz
 10. Zbigniew Jakubiec
 11. Renata Jasińska – Nowak
 12. Tomasz Jędrzejczak
 13. Jan Jurijków
 14. Elżbieta Ewa Klimek
 15. Franciszek Konieczny  (pośmiertnie)
 16. Mieczysław Koza
 17. Jarosław Krotliński
 18. Cezariusz Lesisz
 19. Stanisław Tadeusz Leśniewski
 20. Adam Lipiński
 21. Jerzy Majcher
 22. Juliusz Szczęsny Mateńko
 23. Włodzimierz Mękarski
 24. Andrzej Myc
 25. Gabriel Konstanty Plaminiak
 26. Janina Podlejska
 27. Wincenty Pycak
 28. Mieczysław Rozumiszewski
 29. Małgorzata Schier-Przytuła
 30. Mirosław Spychalski
 31. Marian Stępień
 32. Henryk Strzyż
 33. Zygmunt Tadeusz Szymański
 34. Mieczysław Ślasko
 35. Tadeusz Świerczewski
 36. Jan Winnik
 37. Marian Witczak
 38. Antoni Wójtowicz
 39. Elżbieta Zawadzka
 40. Julian Roman Zawadzki
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
źródło: http://wroclaw.ipn.gov.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ