Prof. Szwagrzyk podał się do dymisji – nowe fakty

szwagrzyk.jpg

Jak ustalił portal Niezalezna.pl – na biurku prezesa IPN Jarosława Szarka pojawił się wniosek o dymisję podpisany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek. Tymczasem dotarliśmy do kolejnych informacji, które rzucają na wszystko więcej światła. 

Powodem decyzji prof. Szwagrzyka miało być m.in. blokowanie prac związanych z identyfikacją genetyczną żołnierzy podziemia antykomunistycznego pomordowanych przez komunistów. Ostatnio, mimo ogromnych nakładów finansowych, dokonano zaledwie jednej takiej identyfikacji.

Jednak dotarliśmy do kolejnych informacji, dotyczących całej sprawy i mających związek z decyzją prof. Szwagrzyka. Wpłynąć na nią miała również działalność niektórych organizacji, takich jak Fundacja „Niezłomni”.

Wspomniana fundacja – wchodząc w kompetencje Instytutu Pamięci Narodowej – na własną rękę poszukuje szczątków polskich bohaterów, a sposób w jaki to czyni, wzbudza spory niepokój. Prowadzi np. ogólnopolską zbiórkę pieniędzy – jak ogłasza – na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych. Pisaliśmy o tym zresztą już w 2014 roku: Kontrowersje wobec kwesty prowadzonej przez Fundację „Niezłomni”

Co więcej, udało nam się ustalić, że fundacja… podszywa się pod Instytut Pamięci Narodowej. Wprowadza przy tym w błąd wolontariuszy, którzy chcieliby pomagać w pracach na „Łączce”, i zachęca ich do udziału we własnych przedsięwzięciach.

Oficjalna decyzja ws. prof. Krzysztofa Szwagrzyka ma zapaść we wtorek podczas posiedzenia kolegium IPN, które rozpocznie się o godz. 11.15.

źródło: niezalrzna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj