Teatr spłonął, a oni grali – niezwykły spektakl w Teatrze Polskim

teatr 2 a.jpg

Luty 1994 r., miesiąc po pożarze w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Stalowa kurtyna, która uratowała scenę, bo odgrodziła ją skutecznie od płonącej widowni, podnosi się ze zgrzytem. Jest zimno. Bardzo zimno. Rozpoczyna się spektakl „Złowiony – Rekonstrukcje”. Aktorzy siedzą na proscenium, a za nimi – na scenie – publiczność. W tle spalona widownia. Przejmujący widok. I skojarzenie – z Wiecznym Miastem, Koloseum, trwaniem i przemijaniem. Spektakl trwa krótko, raptem pół godziny. Na szczęście nie jest tylko mglistym wspomnieniem zapisanym w pamięci widzów i realizatorów. Teatr Telewizji dokonał jego zapisu i 14 lutego zostanie zaprezentowane publicznie – w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Opowieść teatralna T[PL”.

Gdy pamiętnego dnia w lutym 1994 r. przy wypalonej widowni odbywała się prezentacja „Złowionego – Rekonstrukcje” czuć było jeszcze swąd, nie wiedziano, jak długo potrwa odbudowa sceny. Że musi zostać odbudowana – co do tego nie było wątpliwości. Siła ludzkiego ducha jest ogromna. Tadeusz Różewicz, wrocławski wieszcz, pisał o tej sile. Tak powstały poematy „Et in Arcadia ego” i „Złowiony”. Jerzy Grzegorzewski, wybitny reżyser, wizjoner teatru, nadał im formę sceniczną. „Prapremiera „Złowionego”, dopełnionego poematem „Et in Arcadia ego”, odbyła się 11 maja 1993 r. Publiczność zasiadła na drugim balkonie teatralnym, bo Grzegorzewski wykorzystał jako przestrzeń sceniczną też widownię. Po pożarze teatru Grzegorzewski odwrócił plany – widzowie zasiedli na scenie, a spalona widownia stała się rodzajem metafory będącej ilustracją opowieści o życiu, niemożliwości tworzenia, nieustannym odradzaniu się sztuki w świecie podlegającym destrukcji. Nawet na popiołach teatru może zakwitnąć życie – to przesłanie spektaklu Grzegorzewskiego stało się prorocze. Wybrzmiało dzięki artystom biorącym w nim udział, a byli to m.in. Olgierd Łukaszewicz (wystąpił gościnnie), Ewa Kamas, Iga Mayr, Robert Gonera, Bogusław Kierc, Igor Przegrodzki, Tadeusz Szymków i Piotr Łykowski (kontrtenor). Muzykę skomponował Stanisław Radwan, a dyrygował Włodzimierz Szomański, znany i popularny wrocławski muzyk, zmarły niedawno w wyniku wypadku samochodowego.

„Złowiony – Rekonstrukcje”: 14 lutego (wtorek), godz. 19.00, Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny, wejściówki w kasach Teatru Polskiego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ