Budżet państwa traci nawet 5 mld rocznie przez szarą strefę tytoniową

fot. pl.freeimages.com

Budżet państwa traci nawet 5 miliardów złotych rocznie przez szarą strefę tytoniową. Jak napisał dziennik „Rzeczpospolita”, w ubiegłym roku Policja i Straż Graniczna rozbiły trzy razy więcej nielegalnych fabryk produkujących papierosy.

Tylko w śledztwach CBŚP zatrzymano ponad pół tysiąca producentów i przemytników nielegalnych papierosów. W proceder włączają się zorganizowane grupy przestępcze z Europy. Zyski porównywalne są do handlu narkotykami.

Straż Graniczna ujawniła, że w 2016 roku wartość podziemnej produkcji papierosów i kontrabandy wyniosła 126 mln zł. W 2013 roku było to niecałe 50 mln.

Rząd PiS podjął kroki w wielu obszarach, które walczą z przestępcami tytoniowymi, co nie udało się za koalicji PO-PSL – powiedział poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Te grupy przestępcze, nie tylko krajowe, ale i międzynarodowe, uczyniły sobie z Polski takie prawdziwe eldorado, jeśli chodzi o nielegalne fabryki, całe bardzo skomplikowane linie technologiczne, produkujące miliony papierosów. Naprawdę trzeba docenić wielkie efekty zaangażowania Centralnego Biura Śledczego Policji. CBŚP działa naprawdę z wielkim rozmachem i skutecznością, dlatego że do tej pory zlikwidowało już blisko 30 nielegalnych fabryk papierosów, a jeszcze są to nielegalne hurtownie, nielegalny handel suszem tytoniowym, a więc cały obszar bardzo dochodowy, niezgodny z prawem i przynoszący ogromne straty w podatku akcyzowym dla budżetu państwa – zaznacza poseł Janusz Szewczak.

Z informacji gazety wynika, że rząd pracuje nad przepisami, które mają ograniczyć nielegalny proceder w obrocie wyrobami tytoniowymi.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawę o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych.

źródło: Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ