Wspominajmy naszą Armię Krajową! Uroczystości we Wrocławiu – 14 lutego 2017

foto: ipn.gov.pl

14 lutego 2017 r. przypada 75. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej. Z tej okazji we Wrocławiu odbyły się uroczyste obchody, które rozpoczęło złożenie kwiatów w Mauzoleum Polskiego Państwa Podziemnego w Armii Krajowej w Bazylice Mniejszej pw. Św. Elżbiety.

Kaplica-mauzoleum powstała dzięki wspólnej inicjatywie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski oraz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Ma upamiętnić unikatowy w skali świata fakt utworzenia podziemnych struktur państwowych i wojskowych w okupowanym kraju. Autorem projektu wnętrza kaplicy jest wybitny artysta Jerzy Kalina, twórca m.in. grupy rzeźb pt. „Przejście” (u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej) oraz pomnika rotmistrza Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu.

List napisany przez Ryszarda Filipowicza, Prezesa Zarządu Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK, który z powodu choroby nie mógł wziąć udziału w uroczystościach odczytał Wojciech Trębacz.

Ta partyzancka, ochotnicza Armia działając na obszarze Państwa Polskiego, w granicach sprzed września 1939 roku, poprzez sabotaż i walkę zbrojną osłabiała znacząco działania okupantów niemieckich. Mimo to była systematycznie atakowana i niszczona zdradziecko przez sowiecką policję polityczną (NKWD). Szczególnie na obszarze Kresów Wschodnich, gdzie Armia Krajowa walczyła o prastarą Ziemię Ojców, nie wiedząc o zdradzie sojuszników, którzy tę ziemię w imię własnych interesów dzielili. Pamiętajmy o naszej historii, utrwalajmy wspomnienia, czcijmy pamięć o bohaterach Niepodległości. Uczmy się na doświadczeniach przodków. Wspominajmy naszą Armię Krajową!

Po uroczystościach w bazylice garnizonowej w Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert chóru „Piastuny” pod kierunkiem Henryka Macały oraz chóru Zespołu Szkół Publicznych w Lubiążu pod kierunkiem Małgorzaty Szumiak.

Chór Piastuny powstał w październiku 2005 r. Działa przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST przy ul. Rękodzielniczej 1 we Wrocławiu, stąd też nazwa zespołu. Członkami zespołu są ludzie w wieku 50+, których łączy pasja śpiewania. Chór Zespołu Szkół Publicznych w Lubiążu rozpoczął swoją działalność w 2001 r. W repertuarze zespołu są utwory jedno i dwugłosowe: pieśni patriotyczne, kościelne, piosenki młodzieżowe i okolicznościowe. Chór śpiewa a’cappella oraz z towarzyszeniem pianina i instrumentów perkusyjnych.

Organizatorami wydarzenia byli wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezydent Wrocławia.

źródło: wroclaw.ipn.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ