Jubileusz 10-lecia Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej – Oleśnica

wroclaw.ipn.gov.pl

7 i 8 lutego 2017 r. w Oleśnicy odbyły się uroczystości z okazji 10-lecia Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

Podczas dwudniowych obchodów uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, m.in. „Szkoła Cichociemnych STS 64” (organizowanych przez stowarzyszenie „Akademia Przygody”), „Symbole narodowe w przestrzeni publicznej” czy „Znak Polski Walczącej”. Było także wspólne rodzinne śpiewanie „Z pamięcią w sercu i melodią na ustach” oraz podsumowanie konkursów „Wierszem, prozą i obrazem o Armii Krajowej”.

8 lutego uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy z pocztami sztandarowymi wszystkich szkół oraz asystą wojskową. Po niej uczestnicy wzięli udział w jubileuszowej gali w sali widowiskowej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.

Zaproszeni goście zgodnie podkreślali, że z dumą patrzą na młodych, którzy potrafią kultywować pamięć o bohaterach Armii Krajowej. Uczniowie przygotowali przedstawienie ukazujące dziesięcioletnie zaangażowanie szkół w projekt edukacyjny, który – jak podkreśliła Dorota Rasała-Świtoń, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy – jest wyjątkowym przedsięwzięciem edukacyjnym, wykraczającym daleko poza ramy edukacji formalnej.

Koordynatorami projektu ze strony IPN są Sylwia Krzyżanowska i Wojciech Trębacz.

Podczas uroczystej gali przyznano także odznaki okolicznościowe i medale „Pro Patria”. Wyróżniono m.in. wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Wojciecha Bochnaka, Dariusza Chmurę, Marka Długozimę, Michała Kołacińskiego, Romana Kowalczyka, Zygmunta Nowaczyka, Danutę Jadwigę Pawluk, Jana Żukowskiego. Odznaczenia wręczyła Magdalena Merta, doradca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Aktualnie w skład Dolnośląskiej Rodziny wchodzi 19 placówek oświatowych. Są to szkoły podstawowe, gimnazja, licea i zespoły szkół m.in. we Wrocławiu, Trzebnicy, Miliczu oraz Oleśnicy.

źródło: wroclaw.ipn.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj