Znów smog. Gdzie jest najgorzej? Wrocław w czołówce

smog.jpg

Brak wiatru oraz opadów sprzyjają występowaniu i utrzymywaniu się wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Największy smog jest w południowej i centralnej Polsce. We Wrocławiu przekroczono  ponad 1400% normy.

Inspektorat podał w komunikacie, że według danych z godz. 11 stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach, zwłaszcza południowej i środkowej Polski, przekraczało 100 mikrogramów na m sześc. (dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym).

Największe jednogodzinne stężenia, przekraczające 200 mikrogramów na m sześc., notowano na Śląsku (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Żywiec), w województwie opolskim (Opole, Kluczbork, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice), małopolskim (Kraków, Skawina, Trzebinia, Olkusz, Tarnów), wielkopolskim (Kalisz, Poznań, Piła, Konin), łódzkim (Łódź, Radomsko, Piotrków Trybunalski), świętokrzyskim (Kielce, Małogoszcz, Nowiny), kujawsko-pomorskim (Włocławek, Bydgoszcz), dolnośląskim (Wrocław, Nowa Ruda, Legnica, Bolesławiec, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów), lubuskim (Wschowa, Żary), zachodniopomorskim (Szczecinek), pomorskim (Kościerzyna) oraz w województwie lubelskim (Lublin).

Dziś w godzinach wieczornych i w nocy prognozowany jest dalszy wzrost zanieczyszczeń. Nie lepiej będzie też w czwartek. Za utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń odpowiada pogoda, tzn. brak wiatru i opadów oraz niska temperatura powietrza. Słabe opady deszczu prognozowane są na południowym zachodzie, a deszcz i deszcz ze śniegiem padać mają na zachodzie i północy kraju, przesuwając się na wschód. Wiatr ma być słaby i umiarkowany.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ