CIEKAWSKI ŁOŚ BYWA KŁOPOTLIWY

foto: yt

W łódzkich lasach przybywa łosi. Obecnie jest ich około 700, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu były widywane jedynie podczas wędrówek. Jednak większa liczba zwierząt oznacza większą liczbę wypadków.

Na wzrost populacji tego gatunku miało wpływ przyjęcie moratorium, wprowadzające całkowity, całoroczny zakaz polowań na łosie. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na jego liczebności jest brak, poza wilkami, naturalnych wrogów.

Mimo że tak duża liczba zwierzyny cieszy leśników, to w znacznym stopniu zwiększa koszt prowadzenia odnowień, ponieważ łosie zagrażają młodemu pokoleniu drzew. Leśnikom trudno jest odnowić nasadzenia np. sosnowe czy dębowe, a tym samym zachować ciągłość hodowli lasu. Szczególnie zimą, kiedy samice łosia są cielne, często wchodzą do młodników sosnowych, niszcząc je całkowicie.

Aby zmniejszyć straty wyrządzane w uprawach leśnych, leśnicy grodzą te tereny. W 2016 r. na terenie RDLP w Łodzi zostało ogrodzonych 522 ha nowych upraw leśnych. Łącznie na terenie łódzkiej dyrekcji LP jest ogrodzonych 3110 ha upraw, to oznacza, że znajduje się tam 207 km grodzeń.

Zwiększona liczba zwierząt przekłada się na większą liczbę wypadków. Szczególnie, gdy gwałtowny rozwój infrastruktury transportowej w ostatnich latach spowodował znaczącą fragmentację siedlisk, zwierzęta szukając nowych siedlisk często migrują.
Łosie są zwierzętami ciekawskimi i nieprzewidywalnymi, można je spotkać przy ruchliwych drogach lub poboczach. Zdarza się, że przeskakują ogrodzenia wzdłuż tras i powodują kolizje na drogach szybkiego ruchu.

Zwierzęta te nie są także płochliwe i nie wykazują strachu przed człowiekiem.Dlatego jeśli łoś wyjdzie na drogę, to nie zaniepokoi go nawet jadący samochód. Mijając łosia trzeba zachować ostrożność, ponieważ nie mamy pewności jak zareaguje i czy kierowany ciekawością nie zatarasuje nam drogi. Często takie spotkanie kończy się niebezpiecznym wypadkiem.

Jak wynika ze statystyk Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji w ubiegłym roku odnotowano aż 23 167 kolizji i 10 172 zdarzeń z udziałem zwierząt, podczas których rannych zostało 213 osób. Natomiast w 182 wypadkach zginęło 14 osób. Tylko w województwie łódzkim odnotowano ok. 3 tys.  zdarzeń związanych z potrąceniem zwierząt, w tych wypadkach zginęły dwie osoby.

Statystyki policyjne wskazują że, miesiącami w których występuje najwięcej wypadków ze zwierzętami to maj, październik i listopad, które charakteryzują się zwiększoną migracją zwierząt z miejsc. Zwierzęta migrują, poszukując miejsc żerowania i rozrodu, przekraczając szlaki komunikacyjne. Niestety, jak wynika ze statystyk  liczba zdarzeń ze zwierzętami zatrważająco rośnie.

źródło:  HANNA BEDNAREK-KOLASIŃSKI

źródło: lasy.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ