Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych

elektryczne auta.jpg

Wrocław podpisał umowę z firmą Enigma na stworzenie i prowadzenie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Do naszej dyspozycji będzie 200 aut, w tym 10 dostawczych. Ekologiczny pojazdy wypożyczymy we Wrocławiu najpewniej wiosną 2018 r. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. 

Do dyspozycji wrocławian i turystów będzie co najmniej 200 samochodów. 190 osobowych Nissanów Leaf i 10 dostawczych aut elektrycznych, na wypadek gdyby trzeba było przewieźć większy ładunek. Do tego powstanie co najmniej 12 stacji ładowania, np. przy hipermarketach i stacjach benzynowych.

Aby zachęcić do korzystania z ekologicznych aut, użytkownicy systemu będą mogli korzystać z przywilejów. Miasto wyznaczy miejsca, gdzie oprócz komunikacji miejskiej wjadą tylko kierowcy aut elektrycznych (np. przejadą przez wyspę Piasek). Będą mogli jeździć również po niektórych buspasach (najpewniej tych, gdzie teraz wpuszczane są taksówki).

Pojedziemy bez kluczyków

– Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. To będzie weryfikowane w krajowych systemach ewidencji. Pozycja każdego auta operator systemu będzie widział na mapie pozycji GPS. Będziemy starali się, aby wszystkie formalności związane z rejestracją odbywały się online. Oczywiście będzie też stacjonarne centrum obsługi – mówi Paweł Andrzej Luksic, prezes firmy Enigma Sp. z o.o.

Wszystkie pojazdy będą ubezpieczone. Auta będziemy otwierać i uruchamiać za pomocą aplikacji, nie będą potrzebne nam kluczyki. Co istotne, nie będziemy też musieli ich zwracać do specjalnej stacji, tak jak np. w przypadku Wrocławskiego Roweru Miejskiego, wystarczy że zostawimy auto w wyznaczonym obszarze na legalnym i zgodnym z przepisami ruchu drogowego miejscu. Dla aut zostaną wyznaczone dedykowane miejsca parkingowe, skąd będziemy mogli je odbierać. Będzie ich 200 z 4000, które są we Wrocławiu w strefie płatnego parkowania.

Na stworzenie systemu wypożyczalni firma Enigma ma 12 miesięcy.

źródło: wroclaw.pl

za: Janusz Krzeszowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj