Sensacja na skalę światową ! W zoo urodził się mrównik

To ogromny sukces hodowlany wrocławskiego ogrodu zoologicznego! Na świat przyszedł mrównik. To niezwykle rzadkie wydarzenia. W ogrodach zoologicznych na świecie rodzi się kilka przedstawicieli tego gatunku rocznie. Jest to pierwszy urodzony mrównik w Polsce. A żyje tylko dzięki opiekunowi Andrzejowi Miozdze.

Kilka dni temu w serwisie walentynkowym opisywaliśmy miłość wrocławskich mrówników, a tu taka niespodzianka. To głębokie uczucie zaowocowało. Na świat przyszedł mały mrównik. Jednak jak już pisaliśmy, to, że żyje, malec zawdzięcza Andrzejowi Miozdze – opiekunowi małych ssaków we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Mama pod czujnym nadzorem

O tym, że Lotta spodziewa się maleństwa wiadomo, było od dawna. Jednak nikt z pracowników nie chciał mówić o tym głośno, bo śmiertelność młodych tego gatunku jest ogromna. Andrzej Miozga od dawna obserwował przyszłą mamę. I kiedy nadszedł czas porodu, nie odstępował jej na krok. I całe szczęście, ponieważ poród był ogromnie trudny. Trwał kilkanaście godzin. Malec był spory (obecnie waży 2 kilogramy i jest wielkości kota) i w pewnym momencie utknął w drogach rodnych matki, która była już tak wyczerpana, że nie miała siły przeć.

Chwila grozy na porodówce

Wtedy opiekun wkroczył do akcji. Spokojnie, ale zdecydowanie wydobył malca na świat. Okazało się, że młode nie oddycha. Przez pół godziny opiekun prowadził reanimację malca. W końcu,gdy wydawało się, że wszystko jest stracone – mrównik złapał powietrze. – Cieszę się, że byłem przy nich, że pomogłem. Gdyby nie nasza ingerencja, młode nie przeżyłoby tego porodu. Nie wiadomo też, czy udałoby się uratować matkę – mówi Andrzej Miozga.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ