Urzędnicy wypowiadają wojnę „internetowym taksówkarzom”

Petar Milošević, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jak podaje Radio Wrocław, urzędnicy biorą się za „internetowych taksówkarzy”. Rozpoczęły się kontrole.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego wysłał funkcjonariuszy w cywilu, aby sprawdzili losowe auta, oferujące przejazdy na terenie Wrocławia. Z kierowcą można umówić się za pośrednictwem internetu lub aplikacji w smartfonie. Tacy kierowcy działają w stolicy Dolnego Śląska już ponad rok.

Inspektorzy sprawdzili trzy samochody. Żaden z kierowców nie miał licencji, badań lekarskich ani ubezpieczenia. Natomiast samochody nie były taksówkami sensu stricto – nie były przystosowane do wykonywania tego typu usługi.

– Taksówkarz, który wykonuje przewozy zgodnie z przepisami oprócz licencji, musi legitymować się ważnymi badaniami psychologicznymi i lekarskimi. Osoby, które kontrolujemy, najczęściej takich badań nie posiadają – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Kierowcom wypisano mandaty. Każdy z nich będzie musiał zapłacić 10 tysięcy złotych, a urzędnicy ostrzegają że kontroli będzie więcej.

– Zapowiadamy kolejne kontrole. Oczywiście termin znany tylko nam. Generalnie, każdy, niezależnie czy korzysta z jakiejś aplikacji, czy też nie, jeśli wykonuje przewozy zarobkowe zobowiązany jest posiadać licencję. Może liczyć na kontrole i jeśli nie będzie spełniał wymagań określonych przepisami, może liczyć również na karę – podkreśla rzecznik Inspektoratu w rozmowie z Radiem Wrocław.

Z kontroli cieszą się wrocławscy taksówkarze zrzeszeni w korporacjach. Ich zdaniem koniecznie trzeba uregulować rynek przewozów.

– Jestem w kontakcie z kolegami z Warszawy i tam dochodzi już niemal do rękoczynów, gróźb karalnych, spraw sądowych. To musi w końcu być rozwiązane, bo kiedyś skończy się nieszczęściem. To problem, który trapi nas już od kilku lat i czasem mam wrażenie, że nic się już z tym nie zrobi, no ale walczyć trzeba – twierdzi szef jednej z firm w rozmowie z Radiem Wrocław.

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj