Miasto na powierzchni morza

Obiekt o nazwie Artisanopolis (sztuczne miasto) powstanie w lagunie wyspy Raiatea na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Towarzystwa.

Pierwsze nieoficjalne informacje o takich planach pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku, teraz została podpisana oficjalna umowa między lokalnymi władzami a Seasteading Institute w San Francisco, dotycząca prac studyjnych.

Seasteading Institute to pozarządowa organizacja zrzeszająca takich specjalistów, jak architekci, biolodzy, inżynierowie, prawnicy, artyści, ekolodzy. Od 2008 roku instytut zajmuje się „możliwością przeniesienia ludzkości na oceany”. Do tego celu w Polinezji zostało stworzone specjalne laboratorium przybrzeżne przypominające platformę wiertniczą do wydobywania ropy.

Pływające miasto będzie się składało z kilkunastu unoszących się na powierzchni wysp. Te moduły zostaną zbudowane z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii. Moduły będą mocowane linami zakotwiczonymi na dnie. Zostaną przystosowane do tego, aby lokować na nich budynki mieszkalne, obiekty handlowe, farmy produkujące żywność, laboratoria badawcze.

Każdy z takich modułów, przeznaczony dla 300 osób, będzie samowystarczalny pod względem energetycznym, energia będzie pochodziła z wiatru i fal. Moduły będą utylizowały wszelkie powstające w ich obrębie odpady. Budowa rozpocznie się w 2019 roku.

Według Joe Quirka z Seasteading Institute miasta unoszące się na wodzie mają szansę rozwiązać fundamentalny problem ludzkości polegający na tym, że majątek jednego procentu ludzi jest większy od tego, czym dysponuje pozostałych 99 proc. Jego zdaniem lekarstwem jest niezależność od wielkich organizacji i rządów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ