Polska w grupie sześciu najszybciej rozwijających się krajów członkowskich UE

– Polska będzie w grupie sześciu najszybciej rozwijających się krajów członkowskich UE – głosiły zeszłotygodniowe, najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej, które wydawały się bardzo korzystne dla Polski. Teray analizy ekonomistów z JP Morgan – jednego z największych banków świata – stawiają nas w jeszcze lepszym świetle.

Ekonomiści z JP Morgan w analizie ocenili, że PKB w naszym kraju w 2017 roku wzrośnie o 3,4 proc. Urzędnicy z Komisji Europejskiej tydzień temu podali swoją prognozę PKB dla naszego kraju. –Komisja Europejska oczekuje, że w 2017 r. realne tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,2% wobec 2,8% wzrostu zanotowanego w 2016 r. – informowaliśmy jeszcze tydzień temu.

JP Morgan Chase & Co. to jeden z największych holdingów finansowych na świecie. W 2012 roku jego aktywa były warte 2,509 bln USD. JP Morgan działa w ponad 50 krajach, jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usług dla klientów biznesowych. Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana oraz od przejętego w 2000 r. banku Chase Manhattan Bank.

20 lutego opublikowano prognozy przygotowane przez ekonomistów JP Morgan. Według ich przewidywań PKB Polski wzrośnie o 3,4 proc, a nie jak wcześniej zakładano o 3 proc.

– Wciąż oczekujemy, że momentum wzrostowe będzie umiarkowane w I kwartale 2017 roku, gdyż normalizować się będą zapasy. Narodowy Bank Polski spodziewa się w tym roku wzrostu o 3,6 proc. i ta prognoza jest według nas coraz bardziej prawdopodobna. Niemniej, nie wydaje nam się, żeby nawet taki wynik skłonił Radę Polityki Pieniężnej do zacieśniania polityki – chyba że osiągnięty zostanie cel inflacyjny – piszą ekonomiści JP Morgan.

– Jestem bardzo zadowolony, że idziemy we właściwym kierunku. Nie wiadomo, jaka będzie sytuacja zewnętrzna. Wzrost PKB nie tylko przekroczy 3 proc. w 2017 r., ale będzie bardzo solidny. Wzmacniamy tę część PKB, na której nam zależy, tzn inwestycje – mówił minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ