Każdy zapłaci za media publiczne – abonament będzie ściągany z PIT, CIT lub KRUS

kasa.jpg

Każdy dorosły obywatel ma płacić za media publiczne – taki jest plan Krajowej Rady Radiofonii. Ta zmiana to odwrót od dotychczasowej sytuacji w której na media publiczne łożyły gospodarstwa domowe jako całość. Teraz to kieszenie każdego kto rozlicza PIT będą obciążone nakładami.

Norsat Polska w przeprowadzonym badaniu ustaliła, iż kwota rzędu 6,33 zł to ta jaką gotowi są płacić obywatele RP na media publiczne. Akceptuje ją 50 proc. respondentów. Według tego samego badania na media publiczne najbardziej skłonni łożyć są osoby powyżej 40 roku życia. Najbardziej niechętni obowiązkowej opłacie są ludzie młodzi, poniżej 24 roku życia.

Bierze się to z faktu, iż osoby w tym wieku z mediów klasycznych takich jak telewizja praktycznie nie korzystają, po rozrywkę sięgając do internetu lub wykupując abonament na platformach typu Netflix.

Z tego powodu KRRiTV wspominała już o możliwości obniżenia obowiązującej dziś kwoty abonamentu (wynosi ona 22,7 zł miesięcznie). Jest to jednak miecz obosieczny, bowiem kwota, choć niższa, byłaby ściągana od każdego kto rozlicza PIT, a nie jak jest dotąd – od gospodarstwa domowego jako całości.

Witold Kołodziejski z KRRiTV ocenia sprawę następująco:

Opłata powinna być mało dokuczliwa. Mówimy więc o pułapie cenowym między 5 a 10 zł.

Jak miałaby być rozliczana? Otóż kwota ta byłaby rozliczana przy okazji rozliczeń PIT, CIT, KRUS, opłatą byliby obciążeni też niektórzy przedsiębiorcy. Jak przyznaje Kołodziejski Rada przygotowała stosowne wytyczne i jest gotowa je szybko zaprezentować.

Na razie jednak na tapetę trafi projekt mniej rewolucyjny, oparty na obecnej ustawie. Powstaje on w resorcie kultury i ma być konsultowany w najbliższych dniach. Jednym z jego założeń jest uszczelnienie bazy abonamentów dzięki danym uzyskanym od podmiotów komercyjnych – operatorów kablowych i platform satelitarnych.

Takie rozwiązanie nie budzi zaufania branży. Jak podkreśla Jerzy Straszewski, szef Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej:

Dane, które mieliby udostępniać operatorzy, stanowią tajemnicę firmy, a GIODO już wcześniej potwierdził, że pobór abonamentu w formie daniny publicznej ma się opierać na rejestrach publicznych, takich jak PESEL, CIT, PIT, ZUS, KRUS i NIP, a nie na tych, które powstają na użytek własny w działalności komercyjnej.

Dla obecnego rządu te projekty są kolejnym podejściem do zmian w systemie pobierania abonamentu RTV.

Dziennik Gazeta Prawna/ Norsat/wgospodarce.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ