Współpraca gospodarcza z Ukrainą

umwd.dolnyslask.pl

Trudna sytuacja polityczna i gospodarcza Ukrainy zmusiła dolnośląskich przedsiębiorców do ograniczenia wspólnych przedsięwzięć biznesowych. Mimo problemów politycznych Ukraina wciąż jednak posiada ogromny potencjał gospodarczy. Dlatego Dolny Śląsk planuje odnowić kontakty z Ukrainą oraz powrócić do współpracy handlowej i inwestycyjnej. Właśnie te zagadnienia stanowią oś wizyty Marszałka Cezarego Przybylskiego w Kijowie.

Pierwszym rejonem aktywności gospodarczej Dolnego Śląska na Ukrainie ma być Kijów − największe miasto i centrum gospodarcze tego kraju, z silnie rozwiniętym i zróżnicowanym przemysłem (m.in. zakłady przemysłu: maszynowego, lotniczego, optycznego, stoczniowego, elektrotechnicznego, elektronicznego, chemicznego, materiałów budowlanych i spożywczego).
– Planujemy, że umowy, które zostały zawarte przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej z ukraińskimi instytucjami będą odnowione, tak by polskie  firmy mogły bezpiecznie rozwijać się na tamtejszym rynku. Co prawda nie jest  on łatwy, ale za to bardzo perspektywiczny, a coraz lepiej wykształceni Ukraińcy poszukują nowych możliwości i kontaktów biznesowych – mówi Andrzej Jamrozik, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Wczoraj Marszałek Przybylski wraz z prezesami DAWG i spółki Arleg spotkał się z Giennadijem Czyżykowym, Prezesem Izby Handlowo-Przemyslowej Ukrainy, który zaproponował współpracę z izbami gospodarczymi z Dolnego Śląska. Omówiony został również projekt promocji gospodarczej polskiej i ukraińskiej w ramach projektu internacjonalizacji firm, który ma być realizowany w ramach RPO na lata 2014-2020. Jest szansa, że jeszcze w 2017 roku odbędą się polsko-ukraińskie fora gospodarcze, które zacieśniłyby współpracę firm z obu krajów. Rozmowy dotyczyły także wymiany handlowej pomiędzy dolnośląskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami oraz zakładania przez Ukraińców firm w naszym województwie.

–  Dolny Śląsk jest regionem, gdzie warto inwestować. Odgrywa ważną rolę nie tylko w rozwoju społeczno-gospodarczym Polski, ale również centralno-wschodniej części Europy. Ostatni rok był bardzo korzystny dla naszej gospodarki. Nasz region ma ogromny potencjał i będziemy go sukcesywnie wykorzystywać – podkreśla Marszałek Przybylski.

Marszałek spotkał się również wczoraj ze Sławomirem Nowakiem, Dyrektorem Państwowej Agencji Drogowej Ukravtodor (odpowiednik polskiej GDDKiA). Podczas spotkania dyrektor przedstawił możliwości i potencjał inwestycyjny dla polskich firm w zakresie budowy dróg na Ukrainie. Marszałek zaproponował organizacje szkoleń i wizyt studyjnych dla regionalnych instytucji drogowych. Dla dolnośląskich firm DAWG i ARLEG we współpracy z Ukravtodorem zostanie przygotowany pakiet instrukcji, który ułatwia start polskim firmom w przetargach na budowę dróg na Ukrainie.

− Naszym celem jest omówienie możliwości udziału dolnośląskich firm w inwestycjach na Ukrainie – głównie firm budowlanych-uczestnictwa w przetargach na budowę dróg, kanalizacji, spalarni, czy budowy na Ukrainie giełdy rolno spożywczej, gdzie swoje towary będą sprzedawali dolnośląscy producenci – mówi Anna Bardakova z DAWG, koordynator projektu współpracy z Ukrainą.

− Chcemy poznać harmonogramy, ale i systemowe rozwiązania administracyjne, klarowne zasady, które pozwoliłyby dolnośląskim firmom na efektywne zwiększanie swoich udziałów na ukraińskim rynku i tworzenie długoterminowej strategii inwestycyjnej. Przykłady polskich firm takich jak: Kamis, dr Irena Eris czy Grupa Pracuj, pokazują, że można i warto inwestować na Ukrainie – dodaje Anna Bardakova.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ