Tramwaj na Nowy Dwór dojedzie do stacji PKP

tranawaje wroclaw.jpg

Do obecnej pętli autobusowej przy ul. Rogowskiej i w pobliże dworca PKP ma dojeżdżać tramwaj na Nowy Dwór. Urzędnicy mają już gotową koncepcję na wydłużenie przyszłej trasy tramwajowe o postulowany przez mieszkańców odcinek. Tramwaj może tam pojechać wiosną 2020 roku.

Pętla tramwajowa ma powstać wokół obecnej pętli autobusowej Nowy Dwór. Tramwaj od Strzegomskiej docierałbym tam ulicą Rogowską. Po drodze zatrzymywałby się na 4 przystankach (łącznie z końcowym na pętli). Takie rozwiązanie zapewni dostępność przystanków do 500 metrów od domu dla 94 procent mieszkańców osiedla. A zaledwie 300 metrów do tramwaju miałoby 70 procent osób zamieszkujących Nowy Dwór i część Muchoboru Małego.

(UM Wrocław)

– Jest już gotowa koncepcja dla inwestycji z tym wydłużeniem. Złożyliśmy też dokumenty do RDOŚ i staramy się o decyzję środowiskową dla całości trasy. Planujemy też zaktualizowanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Ostateczne decyzje w tej sprawie i tak będą zapadać dopiero w połowie roku – mówi Zbigniew Komar, zastępca dyrektora departamentu Infrastruktury i Gospodarki.

Cała inwestycja łącznie z ostatnim odcinkiem do pętli Nowy Dwór ma kosztować według prognoz około 230 milionów złotych. Urzędnicy będą starać się, aby Unia Europejska dołożyła więcej środków niż wstępnie zakładano. Jeśli wysokość dofinansowania byłaby na tym samym poziomie, wzrośnie po prostu procentowy udział miasta w finansowaniu tej inwestycji. Pieniądze na wkład własny dla budowy trasy  są zapisane w wieloletniej prognozie finansowej Miasta.
Projekt jest na tzw. liście podstawowej, co oznacza, że przyznanie dofinansowania z UE nie odbywa się poprzez konkursowe oceny rywalizujących projektów.

Nowy wiadukt na linią kolejową

Przypomnijmy. Trasa na Nowy Dwór jest planowana jako wydzielona, odrębna jezdnia autobusowo-tramwajowa. Ma przebiegać od pl. Orląt Lwowskich do skrzyżowania ul. Strzegomskiej i Rogowskiej, gdzie planowano tymczasową pętlę. Teraz zdecydowano, że tramwaj od razu pojedzie wokół osiedla do pętli Nowy Dwór. Najtrudniejszym elementem inwestycji będzie budowa nowego wiaduktu nad linią kolejową w okolicach ul. Robotniczej. Obecnie trwa przygotowanie projektu, który zleciła spółka Wrocławskie Inwestycje w ramach już realizowane kontraktu z wykonawcą. Prace budowlane planowane są na lata 2018-2020. Uruchomienie przewozów zgodnie z harmonogramem inwestycji przewidziane jest na pierwszy kwartał 2020 r.

źródło: wroclaw.pl

za:  Janusz Krzeszowski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ