P. ANDRZEJEWSKI: POTRZEBNA JEST EDUKACJA SĘDZIÓW I PRZYWOŁANIE ICH DO PORZĄDKU

sady_11_1.png

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sędzia Piotr Andrzejewski podkreślił, że sędziowie dziś nadużywają pojęcia autonomii administracji sądowej, organizacji samej pracy sędziów, jak i reprezentacji sędziowskiej. Członek Trybunału Stanu powiedział również, że sędziowie często opowiadają się przeciwko Konstytucji, a raczej dopisują do niej własną interpretację. 

Wydaje mi się, że władza sądownicza przekroczyła zakres tego, co jest istotą jej sprawowani – wskazał Piotr Andrzejewski.

Władza sądownicza dokonała pewnego nadużycia w pojęciu autonomii administracji sądowej, organizacji samej pracy sędziów, jak i reprezentacji sędziowskiej przez nadrzędnych prezesów i prominentów administracji sądowej, kreowanych na władzę. Władza sądownicza to sędzia orzekający w ramach orzecznictwa w konkretnych indywidualnych postępowaniach – powiedział sędzia.

Władza sądownicza należy do sędziów, a nie do sądu – zaznaczył członek Trybunału Stanu.

Sąd jest pojęciem zbiorczym. Jest to budynek, gdzie znajdują się sale sądowe, są woźni sądowi itd. To nie jest państwo w państwie. Od organizacji sądów, prezesów i administracji jest resort sprawiedliwości i odpowiedzialnym za to jest minister sprawiedliwości. My natomiast w tej sytuacji możemy mówić o ochronie niezależności i niezawisłości sprawowania władzy sądowniczej, w jakim sędzia ją wykonuje na sali sądowej lub poza nią, w zakresie swoich uprawnień orzeczniczych – wskazał Piotr Andrzejewski.

Uzależnienie niezawisłości i niezależności władzy sądowniczej od tego, żeby sędziowie sami decydowali o tym, kto może być sędzią i jaki jest zakres ich władzy, jest nadużyciem – podkreślił członek Trybunału Stanu.

Potrzebna jest edukacja samych sędziów i przywołanie ich do porządku, co nie będzie łatwe – podkreślił.

Dziś środowiska prawnicze i sędziowskie w ramach swojej korporacyjności opowiadają się przeciwko Konstytucji, a raczej dopisując do niej własną interpretację. Tymczasem, trzeba powiedzieć, że jest pewna konieczność pogodzenia interesu funkcjonowania sądów, wykonywania władzy sądowniczej przez samą działalność na sali sądowej sędziego, z tym co jest generalną służebną rolą wykonywania wymiaru sprawiedliwości, bo Konstytucja wyraźnie mówi, że przede wszystkim każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy. Ta sprawa powinna być rozpatrzona bez nieuzasadnionej zwłoki, co jest dziś powszechnie nadużywane przez sędziów. Sprawiedliwe i jawne rozpatrzenie sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki powinno być rozpatrzone przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Trzeba to pogodzić jednocześnie z interesem samych sędziów i ich kuriozalną dbałością tylko o własne interesy i własny statut – podkreślił Piotr Andrzejewski.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ