Narzeczona Zapory w Radiu Rodzina: „Urzekł mnie jego uśmiech”

Łączyła ją z „Zaporą” nie tylko walka o wolną Polskę, ale także szczególna relacja. Jaki był legendarny major Dekutowski oczami narzeczonej? I co zawdzięczamy prof. Szawgrzykowi? Z Teresą Partyką –Gaj, dziś wrocławianką, żołnierzem AK, narzeczoną „Zapory” legendarnego dowódcy antykomunistycznego podziemia Hieronima Dekutowskiego rozmawia red. Krzysztof Kunert.

(…)

Kiedy prof. Szwagrzyk odnalazł szczątki Pani narzeczonego bardzo przeżyła Pani to wydarzenie? Bardzo to przeżywałam i bardzo się ucieszyłam, że to się stało. W ostatnim okresie naszej znajomości „Zapora” miał takie chwile zwątpienia, że wszystko się wali. Widział, że są coraz mniejsze szanse wywalczenia niepodległości i jakiejś perspektywy dla Polski. Zastanawiał się, czy ludzie będą o nich pamiętać, czy ta idea walki o niepodległość przetrwa. I myślę, że to się stało dzięki prof. Szwagrzykowi.

Honorowanie polskich bohaterów ma sens, sami o to – w pewnym sensie – wołają? Tego pragnął „Zapora”. I bał się, aby nie zostali zapomniani. By sens ich walki nie został zaprzepaszczony. Tym bardziej Profesora podziwiam.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z NARZECZONĄ ZAPORY:

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ