Coraz więcej uczestników. W tym roku również w małym Dobrocinie pobiegli „Tropem Wilczym”.

foto: zPrawa.pl

Żołnierze Wyklęci powracają. Dla naszej lokalnej społeczności stają się ważni, stają się bohaterami, którymi można się chwalić. Organizujemy się sami, by oddawać hołd tym, którzy na naszym terenie przed laty zginęli albo zostali zamordowani.

26 lutego o godzinie 12.00 rozpoczęła się V edycja Biegu – „Tropem Wilczym” – w tym roku w powiecie dzierżoniowskim wzięli w nim udział mieszkańcy Bielawy, Dzierżoniowa, Dobrocina z gminy wiejskiej Dzierżoniów, Niemczy i Łagiewnik. W sumie ponad 600 uczestników.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Organizatorem biegu pamięci żołnierzy wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja, której założyciel, Michał Dworczyk poseł PiS, pomysłodawca całej inicjatywy – wspomina w tygodniku DoRzeczy:

„Trudno dzisiaj w to uwierzyć, ale jeszcze pięć lat temu o takich bohaterach jak „Inka” czy „Łupaszka” mało kto słyszał. Dlatego w gronie naszej fundacji zastanawialiśmy się, w jaki sposób dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, niekoniecznie zainteresowanych tematyką historyczną. Tak narodził się pomysł imprezy sportowej, przy okazji której można by skutecznie popularyzować wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Za pierwszym razem „Tropem Wilczym” pobiegło zaledwie kilkanaście osób, ale rok później ku czci żołnierzy wyklętych wystartowało już 1,5 tys. biegaczy. Do słuszności naszej koncepcji przekonały nas rozmowy z uczestnikami dwóch pierwszych edycji. Niektórzy z nich mówili wprost, że dopiero dzięki imprezie biegowej dowiedzieli się, że ktoś taki jak żołnierze wyklęci w ogóle istniał”.

Z roku na rok rośnie liczba nie tylko uczestników, lecz także organizatorów lokalnych. Podobnie jest również w powiecie dzierżoniowskim. W poprzednich latach bieg odbywał się tylko w Dzierżoniowie, w tym roku w V edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” wzięli udział mieszkańcy pięciu gmin powiatu. Tradycyjna długość biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak „Lalek”. Podkreślić należy, że w biegu konkurowali zawodnicy od najmłodszych do najstarszych. To lokalna sztafeta pokoleń przekazująca pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach i tragicznych decyzjach, które musieli podejmować Polscy antykomuniści. Biorąc udział w biegu daliśmy świadectwo temu, że szukamy tego co nas łączy, dotykając absolutnie wspólnej przestrzeni – naszych polskich korzeni.

Wydarzeniu w Dobrocinie towarzyszyły dodatkowe imprezy takie jak; pokaz filmu „Inka” dla dzieci i młodzieży, prezentacja 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, udostępniono stanowiska ASG, na których można było postrzelać z replik broni z czasów II wojny oraz stanowiska Paintballa. Dużą atrakcją była gorąca grochówka serwowana przez żołnierzy z 22 KBPG z Kłodzka. Imprezy zakończyły się przy ognisku pieczeniem kiełbasek i ziemniaków.

Fundacja Wolność i Demokracja ufundowała 180 pakietów startowych. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkową koszulkę z wizerunkiem żołnierzy wyklętych i medal „Tropem Wilczym”. Organizatorami biegu w Dobrocinie byli: Fundacja Wolność i Demokracja, wójt gminy Dzierżoniów, Obywatelski Ruch Patriotyczny oraz Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II.

autor: Kazimierz M. Janeczko

źródło: zPrawa.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ