Mec. Tomczyński: Zmiany w środowisku sędziowskim są absolutnie konieczne

sąd.jpg

– Reforma jest potrzebna z bardzo prostego powodu – sędziowie, jak każdy zawód, muszą mieć jakąś formę nadzoru nad swoją działalnością – mówił na antenie Telewizji Republika mecenas Adam Tomczyński.

Gościem programu „Republika po południu” był mecenas Adam Tomczyński, radca prawny i wieloletni sędzia.

Zmiany w środowisku sędziowskim są absolutnie konieczne

– Jeżeli więcej sędziów będziemy spotykać w supermarketach, ale nie będą tam wchodzić po to, aby kupować, jeżeli będziemy słuchać pani Gersdorf, która uważa, że „za 10 tys. zł dobrze można żyć na prowincji”, tym niższa będzie opinia o sędziach. I to jest dramat, bo nadal czuję się związany z tym środowiskiem. Znam wielu sędziów, którzy dobrze i ciężko pracują – mówił mec. Tomczyński. – Jeśli do tego dołożymy dramatyczną przewlekłość spraw albo problem niestabilności orzecznictwa, to jeśli to wszystko nałoży się na siebie to zobaczymy, że te zmiany w środowisku sędziowskim są absolutnie konieczne – mówił gość Telewizji Republika.

Jest grupa nadaktywnych sędziów, których widzieliśmy we wrześniu ubiegłego roku na kongresie

Mec. Tomczyński wyjaśnił, że sędziowie, którzy kradną „to jest oczywiście mniejszość, to pewnie kilka promili”. – Ale to zawód szczególnego zaufania. Dobrze opłacany, ale z perspektywy Warszawy, należy pamiętać o tym, że dobry prawnik może zarobić więcej niż sędzia. To, co powiedziała pani Gersdorf, to opinia krzywdząca sędziów, bo ludzie zaczną uważać, że to opinia większości sędziów. Sędziowie tak nie mówią, nie myślą – wyjaśnił. – Jest grupa nadaktywnych sędziów, których widzieliśmy we wrześniu ubiegłego roku na kongresie. Byli tacy, którzy bili brawo, kiedy ich koleżanka mówiła, że są „nadzywyczajną kastą ludzi”. Bardzo współczuję i jej i tym ludziom, którzy bili brawo – dodał.

Zdaniem mec. Tomczyńskiego „reforma jest potrzebna z bardzo prostego powodu – sędziowie, jak każdy zawód, muszą mieć jakąś formę nadzoru nad swoją działalnością”.

 Źródło: Telewizja Republika
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ