Ks. dr Rafał Kowalski o Środzie Popielcowej: Nie czujemy ostatków i nie czujemy już postu jako takiego

Fałat, zb.prywatny, wikipedia

Gościem Pawła Wilda w Faktach o Poranku był ks. dr Rafał Kowalski rzecznik prasowy Kurii Wrocławskiej. Jutro Środa Popielcowa i rozpoczynamy 40 dniowy post, nawet mówimy Wielki Post, który powinien spełnić rolę oczyszczenia, mówi ks. Rafał Kowalski:

Dla katolika jest to oczyszczenie i formowanie. My, jako ludzie potrzebujemy takich momentów, które będą momentami granicznymi. Coś się kończy, coś zaczyna. Ostatki i Popielec. Dla wierzących – nowy czas. Symbolika dwóch dni, wtorku i środy jest ofiarowanym czasem i trzeba się przygotować do dobrego przeżycia Wielkiego Postu.

Chrześcijanin 40 dniowy post powinien wykorzystać na własne wznoszenie się ku świętości, bowiem odmawianie sobie używek w istocie swojej, formuje człowieka. Ale trzeba pamiętać, że spełnienie wyrzeczeń – tylko w tym czasie, lub na stałe – musi być przyjęte, potrzebna jest nasza silna wola i łaska Boga.

Nie czujemy ostatków i nie czujemy już postu jako takiego. Powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i zachowanie postu ścisłego ma dwa różne znaczenia. Chodzi o to aby czując głód, był to pewien rodzaj umartwienia ale… tak naprawdę post i powstrzymywanie się od jedzenia, powinniśmy mieć  w naszym sercu. To, jakie wzbudzimy intencje religijne, ma nas uszlachetniać . Niektórzy, dzielą się jedzeniem, inni odkładają drobną sumę, którą codziennie wydaliby na jedzenie. Każdy z nas sam wybiera formę pokuty.

Środa Popielcowa w kościele katolickim jest symbolem pokuty i uniżenia. Posypując głowę popiołem kapłan wypowiada słowa: prochem jesteś i w proch się obrócisz lub nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, co przyjmujemy jako nieuchronność śmierci. Przemijamy, należy być przygotowanym, dlatego tak ważna jest duchowa odnowa.

źródło: TVP3

foto: wikipedia

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ