Polska giełda w ścisłej światowej czołówce!

fot: youtube

Biorąc pod uwagę giełdy 50 najbardziej rozwiniętych krajów świata, polska giełda jest wiceliderem. Ustępuję ona tylko giełdzie argentyńskiej. Jak twierdzą eksperci, przyczynił się do tego nie tylko wzrost akcji, ale również umocnienie złotego.

Jak donosi portal money.pl, Giełda Papierów Wartościowych w tym roku notuje bardzo widoczny wzrost – WIG20 od 1 stycznia zyskał 12,5%, a wzrost ten ma wyglądać jeszcze lepiej z punktu widzenia inwestora zagranicznego, zwłaszcza „dolarowego”. Złoty umocnił się bowiem w stosunku do dolara o 2,7% od grudnia 2016 r.

Z wyliczenia zmian kursów akcji w ujęciu dolarowym na różnych światowych giełdach, które prowadzi Morgan Stanley Capital International, można dostrzec, że obraz polskiej giełdy jest coraz lepszy. Wzrost indeksów akcji według wyceny dolarowej wyniósł dla Polski 17,2%. Na liście krajów z pierwszej 50 względem wartości PKB daje to naszej giełdzie drugi wynik, za Argentyną, której wzrost giełdowy wyniósł 20,8%.

Akcje na całym świecie w tym roku zyskały 5,2%. Jak pisze portal money.pl, główną siłą indeksu WIG20 był KGHM, który znacząco zyskał dzięki poprawie koniunktury na rynku miedzi. Drugą siła WIG20 był Lotos, trzecią Energa, a następnie spółki z sektora bankowego – mBank, PKO BP oraz Alior.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ