Wrocław: Ruszają prace ws. pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

We wrześniu 2016 r   radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie budowy pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Pomysłodawcą oraz inicjatorem uchwały był radny  Piotr Maryński (PiS)

Chodzi  o figuratywne przedstawienie jednej postaci Żołnierza Wyklętego lub grupy. O naniesienie na cokół stosownych inskrypcji i symboli. Zróbmy też wszystko, by ten pomnik powstał w miarę szybko i by nie trzeba było czekać na niego dziesięć lat – dodaje radny

Uchwała poróżniła radnych, ponieważ Radni PO oraz Radny z SLD byli jej przeciwni. Panią Radną Granowską (PO) rzekomo wystraszyły słowa radnego Maryńskiego – ” Cześć i Chwała Bohaterom”, a Pan Radny Dominik Kłosowski (SLD) podkreślił, że Żołnierze Wyklęci nie są krystaliczni.

Jak zapewnia Ratusz w marcu mają ruszyć prace przygotowawcze  a do końca roku ma być wyłoniony zwycięski projekt. Pomnik ma się znajdować przy skrzyżowaniu  ulic: Dyrekcyjnej, Borowskiej i Glinianej.

 – Chcielibyśmy, aby w pierwszym etapie uczestnicy konkursu przedstawili  koncepcje pomnika w postaci prac studialnych, rysunków i szkiców wraz opisami – mówi rzecznik prezydenta Wrocławia Arkadiusz Filipowski
Spośród nich sąd konkursowy wyłoni kilka prac, których autorzy wykonaliby szczegółowe projekty wraz z modelami pomnika i makietami. Zgodnie z założeniami, uczestnicy drugiego etapu otrzymają nagrody pieniężne, a autor zwycięskiej pracy – po podjęciu przez Radę Miejską Wrocławia uchwały o wzniesieniu pomnika –  zaproszony zostanie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na realizację swojego dzieła. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca 2017 roku, a zwycięskie projekty będzie można zobaczyć na wystawie.
źródło: wdolnymslasku.com / radiorodzina.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ