Macierewicz o „Wyklętych”

Macierewicz2.jpeg
– Pamiętamy o tym, że przenieśliście myśl o niepodległości przez najgorsze lata. Będziemy w duchu tych wartości, które sprawiły, że walczyliście, wychowywać nowe pokolenie, kształtować armię polską, budować niepodległą Rzeczpospolitą – powiedział dziś Antoni Macierewicz. Szef MON awansował dziś i odznaczył wielu żyjących Żołnierzy Wyklętych.

– Wśród odznaczonych dziś Niezłomnych są żołnierze Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych, jest żołnierz, który zaczął walkę, mając lat 15, a aresztowany został mając lat 17. Są ludzie, którzy całe życie poświęcili walce o niepodległość wtedy, gdy okupanci rzucali na nich najgorsze wyzwiska, wtedy gdy w radiu, prasie można było wyczytać, że to mordercy, zaplute karły reakcji, ludzie bez czci i honoru, wariaci, ludzie, którzy myślą, że może być Polska niepodległa, a jest tylko komunistyczna. Że może być częścią wolnego świata, a jest tylko obóz sowiecki. Ale oni byli niezłomni i dlatego możemy tu być i odbudowywać niepodległość Polski, Wojsko Polskie, tworzyć nowe formacje w tym wojsku, byśmy nigdy nie musieli przeżywać hańby porażki, goryczy okupacji, dramatu niszczenia państwa polskiego. To jest właśnie dorobek Żołnierzy Niezłomnych – powiedział Antoni Macierewicz.

– Nie byli osamotnioną grupką, działającą wbrew sensownym analizom i nadziejom. Czerpali z wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej, tradycji romantycznej, wiedzieli, że ich ofiara krwi przyniesie kiedyś skutek, odbudowę niepodległego państwa polskiego. Przenieśli płomień niepodległości. Kierowali się regułami, że „masz walczy o niepodległość, masz nigdy nie pogodzić się z przemocą, masz żyć i walczyć tak, by wartości Bóg, honor, Ojczyzna były kultywowane, trwałe, były istotą narodu Polskiego” i rzeczywiście tak się stało. Bardzo wielu przestało wierzyć, że polskie państwo powróci, wielu uznało, że logika historii jest nieugięta, że nie będzie na mapie niepodległego państwa, że nie wróci polska tradycja wywodząca się od Mieszka I, oznaczona wspaniałymi zwycięstwami oręża polskiego – dodał minister.

– To wy, których miałem honor odznaczyć, to wy stanowiliście ten fundament Polski, dzięki któremu mamy dzisiaj szansę odbudowywać państwo. Nie ma słów uznania, nie ma takich nagród, które by to, co zrobiliście, w sposób właściwy, godny, satysfakcjonujący oddały. Pamiętamy o tym, że przenieśliście myśl o niepodległości przez najgorsze lata. Będziemy w duchu tych wartości, które sprawiły, że walczyliście, wychowywać nowe pokolenie, kształtować armię polską, budować niepodległą Rzeczpospolitą – zapowiedział szef MON.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ