Od 1 marca wchodzi w życie nowe prawo – surowe kary dla oszustów za wyłudzenia VAT

vat.jpg

Rząd  rozpoczął walkę z „mafią VAT” i od 1 marca wprowadza nowe prawo, zgodnie z którym uszczelniony ma zostać system poboru podatku od towarów i usług. Za wyłudzenia VAT grozić będzie kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Nowe przepisy to sposób Ministerstwa Finansów na wyeliminowanie tzw. „szarej strefy”, czyli przedsiębiorców, którzy nie płacą podatków. Kontrola ma dotyczyć zwłaszcza branży paliwowej, gdzie od lat trwa nierówna walka między przedsiębiorcami odprowadzającymi VAT, a tymi, którzy oferują niższe ceny, bo nie płacą podatku.

W minionym tygodniu kilkunastu przedsiębiorców z branży paliwowej, wystosowało list do ministra finansów Mateusza Morawieckiego. Domagają się w nim skuteczniejszej walki z tzw. mafią paliwową. Sygnatariusze listu podkreślają, że do Polski wjeżdża co miesiąc około tysiąca cystern z nieopodatkowanym paliwem. Oszuści w ten sposób nie tylko unikają płacenia podatku VAT, ale także narażają Skarb Państwa na straty rzędu 2-5 miliardów złotych. W ten sposób uczciwe spółki także narażane są na straty.

Źródło: tvp.info

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ