Prokuratorzy wystąpią przeciw fałszowaniu polskiej historii

fot: youtube

Jak informuje Prokuratura Krajowa, prokuratorzy mają obowiązek ustalenia, czy w sądach toczą się obecnie postępowanie dotyczące naruszenia dóbr osobistych przez użycie sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Jeśli takie postępowanie będzie toczyło się przed danym sądem, prokuratorzy będą musieli zgłosić swój w nim.

Taką prośbę do wszystkich prokuratorów regionalnych wystosował zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand. Podstawą takich działań maja być dwa artykuły kodeksu cywilnego. Pierwszy z nich – art. 7 – zakłada, że prokuratora może wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub społecznego interesu. Drugi – art. 60 par. 1 – zakłada, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.

W piśmie skierowanym do prokuratorów, prokurator Hernand zwrócił uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 22 XII 2016 r. w sprawie o ochronę dóbr osobistych Pana K. T., więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego, przeciwko niemieckiej telewizji ZDF. Sąd nakazał niemieckiej telewizji przeproszenie K.T. i opublikowanie na portalu telewizji i pozostawienie na okres miesiąca na stronie głównej oświadczenia o określonej przez sąd treści.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ