Świdnica w hołdzie żołnierzom wyklętym


W Teatrze w Świdnicy odbyło się duże spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Współpraca różnych środowisk doprowadziła do bardzo godnego uczczenia walczących w II konspiracji. Jak mówił na wstępie Mateusz Zbróg z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, świdniczanie kilka dni wcześniej, w niedzielę, mieli okazję uczestniczyć w Mszy św. oraz wziąć udział w biegu „Tropem wilczym”. Zatem przypominając o Niezłomnych hartowali przy okazji ducha i ciało. 2 marca przyszedł czas na kształtowanie umysłu i wiedzy, która jest niezbędna, by rzeczowo, bez zbędnych emocji, rozmawiać o polskiej historii.

Spotkanie odbywało się pod patronatem JE ks. Bpa świdnickiego Ignacego Deca, który wygłosił słowo wstępne. Podkreślał, że ofiara krwi złożona w latach 44-63 miała olbrzymie znaczenie dla utrzymania polskiej państwowości. Zacytował słowa pułkownika Łukasza Cieplińskiego: „Odbiorą mi tylko życie, a to

Patronatem objął wydarzenie i skierował list Prezydent RP Andrzej Duda. Jego słowa odczytał Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska. Następnie głos zabrał Tadeusz Grabowski, Pełnomocnik Organizacji Kombatanckich i Żołnierskich w Świdnicy. W imieniu organizatorów wręczył on ks. Biskupowi pamiątkowy medal „Tropem Wilczym”.

Część merytoryczną spotkania stanowiły wykład ks. Marcina Werczyńskiego oraz pokaz filmu „Hieronim Bednarski, Wyklęty z czerwonej wsi”, który zdobył I nagrodę na Festiwalu NNW w Gdyni. Ks. Marcin mówił nt. „Wiara jako podstawa działań Żołnierzy Niezłomnych”. Przekrojowo ukazywał sylwetki różnych żołnierzy, ukazując ich religijne motywacje działania. Szczególnie skupił się na postaciach rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego. Pan Henryk Jurecki, reżyser filmu, już po seansie krótko uzupełnił treść filmu swoimi uwagami.

Spotkanie otworzyły i zamknęły występami muzycznymi artystki ze Studia Piosenki La Chanson z Młodzieżowego Domu Kultury im. Kozara Słobudzkiego pod kierownictwem p. Dariusza Jarosa. Po spotkaniu jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach przy przysłowiowej kawie i ciasteczku.

Uroczystość organizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska oraz Tadeusz Grabowski, Pełnomocnik Organizacji Kombatanckich i Żołnierskich w Świdnicy.

Materiał „Civitas Christiana”

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ