Dzień kobiet w Zajezdni. Pokaz filmu i spotkanie z autorami filmu „Solidarność według kobiet”


Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca o godzinie 18.00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się pokaz przejmującego dokumentu autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Solidarność według Kobiet”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Pełnometrażowy obraz opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.
Wstęp na pokaz filmu i spotkanie z autorami w Zajezdni jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji miejsca pod numerem telefonu 71 715 96 48. Liczba miejsc ograniczona.

Zwiastun filmu |

Marta Dzido

Pisarka, dokumentalistka, montażystka. Autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż”, „Matrioszka”. Tłumaczona na wietnamski, węgierski, niemiecki. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet”. Razem z Piotrem Śliwowskim zrealizowała filmy dokumentalne: „Paktofonika- hip hopowa podróż do przeszłości” oraz „Downtown – miasto Downów”, nagrodzony the Hollywood Eagle Documentary Award i specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Piotr Śliwowski

Dokumentalista, producent. Studiował stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005 – 2012 jako reporter, autor audycji i wydawca programów na żywo współtworzył TVP Kultura. Od 2007 pod szyldem Emotikonfilm realizuje różne formy filmowe. Jako więzień 433 brał udział w projekcie Artura Żmijewskiego „Powtórzenie” (Biennale, Wenecja, 2005). Razem z Martą Dzido zrealizował nastepujące filmy dokumentalne: „Paktofonika- hip hopowa podróż do przeszłości” oraz „Downtown – miasto Downów”. Był także pomysłodawcą i autorem cyklu dokumentalnego „Kultura niezależna w PRL”.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ