Czy Wrocław zapłaci 138 mln złotych? Spór z Mostostalem rozpocznie się od nowa

NFM.jpg

Kolejny etap sporu w związku z budową Narodowego Forum Muzyki. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił wyrok Sądu Arbitrażowego. Firma Mostostal, która była pierwszym wykonawcom, udowodniła w sądzie arbitrażowym, że odstąpienie od umowy było skuteczne i nastąpiło z przyczyn obciążających gminę.

Sprawa wraca do pierwszej instancji i będzie rozpatrywana od początku. Należy zaznaczyć, że każdy dzień procesu oznacza ciągłe naliczanie odsetek. Mostostal domagał się 82 mln złotych, teraz roszczenia firmy to 138 mln złotych (plus odsetki)

8 lutego 2008 roku zostało wydane pozwolenie na budowę Narodowego Forum Muzyki. 22 grudnia 2009 miasto Wrocław podpisało umowę budowlaną z konsorcjum firm: Mostostal Warszawa, Acciona Infraestructuras, Wrobis i PHU IWA. 5 października 2012 główny wykonawca Narodowego Forum Muzyki przerwał budowę, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym.

Jednak miasto Wrocław nie zamierza również odpuścić wykonawcy i przedstawia swoje roszczenia wobec Mostostalu. Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji mówi Radiu Wrocław:

Trzeba było w trybie pilnym wybrać wykonawcę, który to zabezpieczy, ogrzać to przez zimę, ponieść koszty kolejnego postępowania przetargowego, no i zapłacić za roboty wykończeniowe

Budowa obiektu pochłonęła ponad 350 mln zł. I na tej kwocie raczej się nie skończy.

Według radnego dr Krystiana Mieszkały ewentualna konieczność zapłaty odszkodowania w znaczący sposób obciąży wrocławski budżet:

Nie wyobrażam sobie konieczności zapłaty 138 mln zł . Jest bardzo duża kwota która nie była uwzględniona w budżecie na 2017 r . Za tą kwotę można wybudować sporą część Alei Wielkiej Wyspy lub usprawnić transport publiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj