Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata – podniosła uroczystość w Dzierżoniowie

Trzem rodzinom z regionu dolnośląskiego nadano w dzierżoniowskiej Synagodze Rutika tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Dyplomy honorowe oraz medale wręczyła Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Odznaczeni pośmiertnie bohaterowie to Janina i Stanisław Kulisiewiczowie, Zachariasz Słowiński, a także Jadwiga i Stanisław Ostoja Soleccy. W ceremonii, która odbyła się 28 lutego, uczestniczyły licznie rodziny odznaczonych i to właśnie w ich ręce trafiły dyplomy honorowe oraz medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Gościem specjalnym wydarzenia była Madeleine Alster z Izraela uratowana z Holokaustu właśnie przez rodzinę Soleckich.

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie bohaterom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej.

Gospodarzem i współorganizatorem uroczystości był burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. Podczas uroczystości wręczył on wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Dzierżoniowa Mirosławem Piorunem Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa Fundacji Beiteinu Chaj – 2004 prowadzonej przez Dorin i Rafaela Blau.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, lokalne media, jak również mieszkańcy Dzierżoniowa i uczniowie lokalnych szkół. Nie obyło się bez wzruszeń, a osobiste historie rodzin bohaterów, jak i uratowanych, dodają wiary w człowieka i jego człowieczeństwo.

źródło: zPrawa.pldzierzoniow.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ