Bezzwrotne dotacje na otwarcie własnej firmy

foto: mat prasowy

23 000 zł na założenie własnego biznesu, comiesięczne wsparcie finansowe po 1850 zł, a także pomoc szkoleniowo-doradcza przy zakładaniu i podczas prowadzenia działalności.

Na taką, całkowicie bezzwrotną, pomoc mogą liczyć osoby po 30. roku życia, które zgłoszą się i pomyślnie przejdą kwalifikację do projektu „Praca dla mnie”, realizowanego przez Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego.

Nareszcie na swoim!

– Właśnie dowiedziałam się, że zakwalifikowano mnie do projektu! – cieszy się 35-letnia Anna, jedna z uczestniczek. – Jestem bezrobotna już prawie rok. Mam małego synka, mąż nie zarabia najlepiej. Nie muszę chyba mówić, jak bywa trudno. Ale do tej pory nie miałam szczęścia do pracodawców. Dlatego ciągle myślę o tym, że moja następna praca to powinien być mój własny, maleńki biznes. Tak bardzo się cieszę, że będę mogła być swoim własnym szefem. Chcę otworzyć mały sklep, a to, że dostanę pieniądze na start, bardzo mi w tym pomoże. Nie ma się co oszukiwać, ale takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Dzięki temu będę mogła spokojniej zająć się rozkręceniem działalności, nie martwiąc się o bieżące koszty i o to, że nie mam za co kupić potrzebnych rzeczy.

Oprócz wsparcia finansowego, Anna i każdy, kto zakwalifikuje się do projektu, dostanie także pomoc w stworzeniu biznesplanu oraz promocji swojego biznesu.

Osób takich jak Anna na Dolnym Śląsku nie brakuje. Wiele z nich, mając kwalifikacje zbyt wysokie do prostych prac biurowych, a zbyt niskie, by tworzyć kadrę menadżerską, z trudem odnajduje się na rynku pracy. W szczególnie trudnej sytuacji są tutaj kobiety, bezrobociu sprzyja też wiek – im kto starszy, tym trudniej znaleźć mu nową pracę.

Zbyt wielu bezrobotnych

Jeszcze trudniej mają takie osoby w powiatach dotkniętych stosunkowo wysoką, jak na dzisiejsze statystyki w kraju czy województwie, stopą bezrobocia. W powiecie dzierżoniowskim na koniec stycznia 2017 roku było 10,6% bezrobotnych, w lubańskim – 11,1%, w kamiennogórskim – 11,2%, w legnickim ziemskim – 13,9%, w ząbkowickim – 14,6%, w jaworskim – 16,8%, w kłodzkim – 16,4%, w lwóweckim – 17,1%, a w złotoryjskim – 19,5%. Rekordzistą jest wałbrzyski powiat ziemski, w którym stopa bezrobocia wynosi aż 20%. Dla porównania dodajmy, że średnia stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wynosiła w tym samym czasie „zaledwie” 7,6%.

Właśnie do mieszkańców tych powiatów skierowany jest projekt SIRR. To wielka społeczna szansa. Dla uczestników – na nowy zawodowy start, dla samorządów – na zmniejszenie poziomu bezrobocia.

Co trzeba wiedzieć na temat udziału w projekcie?

Do udziału w nim kwalifikują się osoby w wieku powyżej 30. roku życia, pozostające bez pracy, bezrobotne lub bierne zawodowo, znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy: osoby po 50. roku życia, kobiety, osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności, osoby o niskich kwalifikacjach i osoby długotrwale bezrobotne.

Projekt dotyczy wyłącznie mieszkańców wybranych dolnośląskich powiatów z podwyższoną stopą bezrobocia, czyli lwóweckiego, jaworskiego, lubańskiego, złotoryjskiego, legnickiego ziemskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego ziemskiego, kamiennogórskiego i ząbkowickiego.

Co ważne – pierwszeństwo uczestnictwa w projekcie mają kobiety i osoby z niepełnosprawnością.

Jak zgłosić chęć udziału?

Są dwa sposoby:

1. Wejdź na stronę www.pracadlamnie.sirr.pl/rekrutacja, pobierz i wypełnij formularz zgłoszeniowy

2. Skontaktuj się telefonicznie lub osobiście z biurem projektu:

ul. Długa 6, 58-100 Świdnica

tel. 74 660 62 72; e-mail:  kontakt@pracadlamnie.sirr.pl czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

Ważna rada

Zanim się zgłosisz – dobrze przemyśl własny biznes. Podczas realizacji projektu otrzymasz wszelkie niezbędne wsparcie, ale to od Ciebie będzie zależeć powodzenie Twojej działalności.

Więcej informacji znajdziesz na: www.sirr.pl

źródło: dolny-slask24h.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ