Ojczyzna w sercu, w pracy, na sztandarze (relacja)

fot. Janusz Wolniak

W 79 rocznicę ogłoszenia w Berlinie Prawd Polaków spod Znaku Rodła w centrum Wrocławia odbyły się wielodniowe i wielogodzinne uroczystości.

Ostatnim akcentem były niedzielne wydarzenia, które rozpoczęły się od złożenia wieńców i kwiatów pod kamienną tablicą Prawd Polaków. Tablica wisi na ścianie średniowiecznego kościoła św. Marcina, w którym do 17 września 1939 roku odbywały się msze w języku polskim i był to w niemieckim Wrocławiu jeden z budynków w którym spotykali się przedwojenni Polacy. Salut armatni oddali przedstawiciele Bractwa Kurkowego.

Następnie w archikatedrze wrocławskiej od Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, koncelebrowana przez księży opiekujących się organizacjami pielęgnującymi symbolikę rodła, znaku zakazanego przez okupantów. W kazaniu ks. prałat Marian Szczeliński wspomniał i patrona ruchu ks. Mariana Domańskiego, kongres w Berlinie ale podkreślił, że od 1051 zagościł krzyż na polskich ziemiach. Przez wieki łączyliśmy wiarę w Boga z umiłowaniem Ojczyzny. Dodatkowe intencje wznoszono w 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, który jest bohaterem narodu polskiego i amerykańskiego.

Przez blisko godzinę rozdawano kawałki 100 kg okazjonalnego tortu. Do degustacji zaproszono uczestników uroczystości i wszystkich wrocławian. Wyższa Szkoła Oficerska współorganizator święta zadbała nie tylko o uroczystą oprawę ale także rozdawała smaczną grochówkę. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się akademia podsumowująca wydarzenie.

Źródło: Solidarność Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ