Akcja Miasto: Prezydent zamiast linii tramwajowych na siedem osiedli buduje Most Wschodni


Pod Urzędem Miejskim Akcja Miasto zorganizowała konferencję z udziałem mediów. Aleksandr Obłąk i Karol Nowotarski, zwracają się z wnioskiem do prezydenta Rafała Dutkiewicza o konsultacje społeczne.

Czy zacznie w końcu spełniać swoje obietnice z kampanii wyborczej i zacznie rozmawiać z mieszkańcami, nie wiadomo, mówi Obłąk, ale liczymy, że wreszcie zacznie.

Działacze społeczni z Akcji Miasto są stowarzyszeniem skupiającym ludzi w różnym wieku, o różnej profesji. Łączy ich Wrocław. Wszystko co związane jest z jego dobrem. Teraz mają wątpliwości co do kosztów budowy Mostu Wschodniego. Pytań jest wiele ale nie ma na nie odpowiedzi, Urząd Miejski milczy, Prezydent też, a my uważamy, że mieszkańcy Wrocławia zasługują na to, aby otwarcie z nimi rozmawiać.

Karol Nowotarski o wątpliwościach:

Koszty budowy niepokoją Akcję Miasto, bowiem z pierwotnej kwoty 380 mln.zł cena spadła niemal o połowę. Tego nikt nie wytłumaczył skąd wzięła się jedna i druga kwota. Czyżby obniżka Mostu w ramach sezonowych wyprzedaży!? Pytamy dlatego, bo znamy historię kosztów budowy Narodowego Forum Muzyki. Z kwoty 120 mln.zł, na którą wszyscy się zgodzili urosło aż 505 mln.zł, i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze większa, bowiem w sądzie trwają postępowania przeciwko Miastu.

Pytaliśmy i nadal będziemy pytać, dlaczego duże wrocławskie inwestycje kosztują kilka razy więcej niż ich pierwotny, zatwierdzony  koszt. W związku z tym, po prostu nie ufamy prezydentowi.

Nie wierzycie, że Most Wschodni będzie kosztował 200 mln.zł. stąd dzisiejsze zaproszenie prezydenta do konsultacji społecznych? Czyli chcecie wyliczeń i rzetelnej analizy być może już zaplanowanej inwestycji.

Naszym zdaniem 200 mln.zł można przeznaczyć na budowę linii tramwajowych na siedem osiedli. Myśmy to wyliczyli, i wiemy, za 200 mln.zł powstałyby torowiska dla Maślic, Stabłowic, Jagodna, Muchoboru Wielkiego, Bartoszowic, Gądowa, Księża Wielkiego,  czy ulic Suchej i Kamieńskiego.

Teraz mamy do wyboru? Czy jeden most, który połączy dwa osiedla czy linie tramwajowe na siedem osiedli? mamy wątpliwości, która z tych dwóch rzeczy rozwiąże problem korków w mieście. Chcielibyśmy aby prezydent o tym z mieszkańcami porozmawiał. Bo jeśli uważa, że most jest ważniejszy niż linie tramwajowe, niech wytłumaczy mieszkańcom swoją decyzję, bo oni tego nie rozumieją.

Prezydent Wrocławia deklarował, że chce być bliżej mieszkańców, stwarzacie taką okazję. Wrocławianie pamiętają o obietnicach, była mowa o przeznaczaniu większych środków na rozbudowę linii tramwajowych niż na budowę dróg.

Sprawdziliśmy to. Na budowę linii tramwajowych prezydent przeznaczył 30 mln.zł a na budowę dróg sześciokrotnie więcej. Czyli mamy niedofinansowany transport publiczny w mieście a efekt jest taki, że w MPK jest mniej pasażerów, natomiast na ulicach więcej kierowców i więcej korków.

Akcja Miasto policzyła ile będą kosztowały wszystkie linie tramwajowe do roku 2021. Wkład własny tylko 150 mln.zł a most, po obniżce 200 mln.zł.

Nie będziemy tego komentować, zapraszamy prezydenta do rozmowy, niech wytłumaczy mieszkańcom dlaczego most jest ważniejszy.

Aleksander Obłąk, nie neguje budowy mostu, uważa jest potrzebny ale wobec rozjeżdżonych, zdewastowanych ulic, Akacja Miasto zastanawia się, jakie powinny być priorytety. Nowy most? nowe linie tramwajowe? czy może modernizacja i remonty ulic? Tutaj mowa o Zaporoskiej, Zielińskiego, Kościuszki, Maślickiej, Poznańskiej, Tęczowej, Szczytnickiej czy Pomorskiej z pl. Staszica i Mostem Osobowickim.

Remont wymienionych ulic pochłonąłby też 200 mln.zł., i takie pytanie postawimy prezydentowi, i radnym, po to aby konsultacje ruszyły jak najwcześniej.

Wcześniej, niż przetarg, aby wreszcie prezydent zastosował się do wymogu Wrocławskiej Polityki Mobilności i drogie inwestycje konsultował z mieszkańcami przed podjęciem decyzji.

Akcja Miasto podkreśla że,
 popieramy stworzenie Mostu Wschodniego. Chcemy tylko, by przeprowadzono konsultacje i analizy, które wskażą, jakie inwestycje powinny zostać przeprowadzone w pierwszej kolejności, bo najbardziej odkorkują Wrocław i są najbardziej pożądane przez mieszkańców.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ