Kindloteka w bibliotece

domena publiczna

Czytniki Kindle można wypożyczać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bibliotece Grafit we Wrocławiu. Na każdym z urządzeń wgranych jest kilkadziesiąt e-booków w języku angielskim – od klasyki po bestsellery.

– Na razie jeszcze nie wiem, jakim zainteresowaniem będą cieszyć się czytniki Kindle – mówi Marta Libner z MBP. – Będziemy mogli to ocenić za miesiąc.

Czytniki Kindle (7th Genaration) biblioteka otrzymała w darze od firmy Amazon w ramach projektu Kindloteka, opartego na współpracy z bibliotekami szkolnymi i publicznymi województwa dolnośląskiego. Amazon, chcąc rozwijać pasje zarówno do książek, jak i do innowacji wśród dzieci, młodzieży i seniorów, wybiera szkoły i biblioteki, którym przekazuje zestawy książek i czytników Kindle wraz z zaaranżowaną strefą czytelniczą. Do Biblioteki Grafit, oprócz dziesięciu czytników Kindle, trafiło także 100 książek w języku angielskim w tradycyjnej formie papierowej.

Książki, które można czytać na czytniku Kindle, to przede wszystkim angielskojęzyczne klasyki, jak „Alicja w Krainie Czarów”, „Piotruś Pan”, ale nie tylko. W oryginale można przeczytać też serię o Harrym Potterze, „Władcę pierścieni” Tolkiena. Część tytułów znaleźć już można w katalogu elektronicznym Aleph.

Żeby wypożyczyć czytnik Kindle, popularnie zwany „kundelkiem”, trzeba mieć ukończone 18 lat i być zapisanym do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jednorazowo można wypożyczyć jeden czytnik, za który biblioteka pobiera kaucję w wysokości 100 zł. Czytnik można wypożyczyć maksymalnie na 60 dni. Za przetrzymanie czytnika ponad ustalony termin MBP pobiera opłaty – 2 zł za każdy dzień po terminie zwrotu. Za zagubienie lub uszkodzenie czytnika MBP pobiera opłatę w wysokości 500 zł. Pełen regulamin wypożyczania czytników można przeczytać na stronie internetowej biblioteki.

Czytelnicy elektroniczni
Wrocławscy czytelnicy od dłuższego czasu korzystają też z bezpłatnego wypożyczania e-booków i audiobooków dostępnych w serwisie Legimi. Każda zapisana do MBP osoba, mająca elektroniczną kartę bibliotecznąm może otrzymać specjalny kod, dający dostęp do 16 tys. e-booków znajdujących się w ofercie serwisu Legimi oraz do ponad 500 tytułów w formie audiobooków z lektorem i ponad 5 tys.e-booków czytanych przez lektora wirtualnego (syntezator mowy). Kody można otrzymać w każdej z 27 skomputeryzowanych bibliotek.

Natomiast z okazji Międzynarodowego Tygodnia E-książki (5-11 marca br.) po raz kolejny platforma IBUK Libra przygotowała dla czytelników niespodziankę. Od 1 do 14 marca zestaw tytułów zostanie powiększony o ok. 2700 publikacji z zakresu literatury faktu i literatury pięknej. Przez dwa tygodnie czytelnicy IBUK Libra otrzymają dostęp do pełnej treści wszystkich książek z ww. kategorii. E-booki z IBUK LIBRA można czytać na swoich komputerach, tabletach i innych urządzeniach z dostępem do internetu.

Czyniki Kindle od kilku lat wypożycza też Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we wrocławskim Rynku. Czytelnicy mają do dyspozycji 28 czytników Kindle 5 Classic. Można je wypożyczyć w Fonotece.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ