Rozkład jazdy PKP na wiosnę 2017 [LISTA ZMIAN]

Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

12 marca wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy pociągów. Ruszają też prace budowlane na kilku dolnośląskich liniach. Podróżnych czekają spore zmiany.

Korekty będą na trasach obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, kilka na trasach Przewozów Regionalnych. W rozkładach dalekobieżnych składów Intercity ważna zmiana jest taka, że pociąg Pomorzanin (Wrocław-Gdynia) przez remont trasy kolejowej dojedzie tylko do Poznania.

Lista zmian Koleje Dolnośląskie

D1: Lubań Śląski – Węgliniec – Legnica – Wrocław

Oferta na linii praktycznie nie ulegnie zmianie – wiele pociągów będzie kursować wręcz w rozkładzie rocznym. Ostatni pociąg z Wrocławia do Legnicy odjedzie nieco później – zamiast o 22.47, wyruszać będzie o 23.01.

D3: Rawicz – Wrocław

W związku z robotami na odcinku Czempiń – Poznań nastąpią zmiany w obsłudze pociągów. Pociąg KD 69665 zamieni się miejscami z PR 67923 i będzie wyjeżdżał z Wrocławia do Rawicza dwie godziny wcześniej, o 10:40. Poza tym, pociągi PR jadące z Poznania będą wariantowane w zależności od postępu prac. Z punktu widzenia Pasażerów dojeżdżających rano do pracy we Wrocławiu zmiany będą jedynie minutowe.

D5: Legnica – Dzierżoniów Śląski – Kłodzko – Kudowa-Zdrój /Międzylesie

Na linii od 18 kwietnia do 19 maja prowadzone będą prace budowlane pomiędzy Stanowicami i Strzegomiem, co wymusi uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej. Niektóre pociągi będą miały zmienione godziny odjazdów. Największe zmiany wystąpią w przypadku pociągów odwozowych z Legnicy –przez miesiąc pociąg odjeżdżający po godzinie 14 zostanie przyspieszony na 14:24, odjeżdżający po 15 – opóźniony na 16:30, a ostatni – przesunięty na 20:47. W związku z robotami, eksperymentalnie (podobnie na linii D15) Pasażerom zaproponujemy trójdzielny rozkład jazdy – osobno uwidaczniający ruch w sytuacji normalnej, w czasie zamknięcia i w dniu przejściowym.

D6: Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna

Zakres robót na linii 274 spowoduje spore zmiany. Poszczególne pociągi będą kursować nawet w siedmiu wariantach, przy czym niektóre z nich będą obowiązywać tylko jeden dzień. Stabilnie (jednowariantowo) odjeżdżać będą tylko poranne pociągi w kierunku do Wrocławia. Pociągi w przeciwpotoku będą miały znacząco wydłużony czas jazdy – np. poranny skład do Jeleniej Góry wyruszy już o 4:30 (37 minut wcześniej).

Na trasach D7: Jelcz – Wrocław i D8: Trzebnica – Wrocław oraz D10 Wrocław – Drezno wystąpią jedynie minutowe korekty odjazdów.

D9: Kudowa-Zdrój – Kłodzko – Wrocław

Przebudowie ulegnie oferta sobotnia – pociąg 69318, wyjeżdżający z Kudowy o 13:20, będzie kursował również w soboty, w związku z czym pociąg 69316 (odjazd z Kudowy o 14:54) będzie odtąd kursował tylko w niedziele. W powiązaniu ze zmianami w ofercie PR, ma to na celu poprawę warunków powrotu z Kotliny Kłodzkiej do Wrocławia.

D12: Lwówek Śląski – Jelenia Góra

Na linii nadal funkcjonować będą dwie pary autobusowej komunikacji zastępczej, realizowanej wyłącznie w dni wolne od pracy.

D15: Wałbrzych – Kłodzko – Kudowa-Zdrój / Międzylesie

Pomiędzy Nową Rudą a Głuszycą w dniach 5-9 czerwca będą prowadzone roboty torowe, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D16: Dzierżoniów Śląski – Jaworzyna Śląska – Wrocław

W związku z pracami na linii 274, również pociągi dzierżoniowskie będą miały wariantowane rozkłady jazdy. Nie ulegnie natomiast zmianie podstawowy schemat obsługi, przyjęty przez Organizatora w rozkładzie rocznym – odmiennie jak w latach ubiegłych, zapewnione jest połączenie dowozowe do Wrocławia przed godziną 7 (przyjazd 6:43) i odwozowe po 17 (odjazd 17:08 lub 17:17).

D19: Węgliniec – Zgorzelec / Goerlitz – Lubań Śląski – Jelenia Góra

Pomiędzy Rybnicą a Jelenią Górą w dniach 8-11 maja będą prowadzone roboty torowe, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D21: Szklarska Poręba Górna – Liberec

W związku z zakończeniem sezonu zimowego, niektóre pociągi będą kursować tylko w weekendy.

D25: Wrocław – Legnica – Żary – Forst

Zapowiadane wcześniej zamknięcie torów pomiędzy Lesznem Górnym i Żaganiem zostało odłożone w czasie. W związku z tym ruch kolejowy będzie prowadzony bez przeszkód. Nowością będzie uruchomienie w dni wolne – począwszy od 29 kwietnia – weekendowych połączeń bezpośrednich do Forst. Miesiąc później – 3 czerwca, z myślą o amatorach jagód, pociągi zaczną zatrzymywać się na przystanku w Studziance.

D26: Jelenia Góra – Trutnov

Podobnie jak w poprzednim roku, od 29 kwietnia uruchomione zostaną 3 pary pociągów kursujących w dni wolne.

D99: Wrocław – Legnica – Berlin

Pociągi kursować będą do końca marca, przy czym tylko 12 marca przez Forst. W związku z wcześniej zaplanowanymi pracami pod Lesznem Górnym i uzgodnioną organizacją ruchu na granicy, w czasie dwóch kolejnych weekendów pociągi pojadą przez nowe przejście graniczne Węgliniec – Horka. Dalsze kursowanie Pociągu do Kultury jest obecnie przedmiotem negocjacji – o ich wynikach poinformujemy wkrótce.

Przewozy Regionalne i Intercity

W ofercie Przewozów Regionalnych od 12 marca wystąpią dwie istotne zmiany. Jedna na trasie do Oławy, będzie zmianą na lepsze, bo kończy się remont. – Pasażerowie odczują poprawę, ponieważ od 12 marca pociągi powrócą na dwa tory, w trakcie remontu jeździły po jednym i potrzebne były nieraz wahadła – mówi Andrzej Piech z Przewozów Regionalnych.

Na trasie z Wrocławia do Ostrowa Wielkopolskiego przez Oleśnicę od 20 marca rozpocznie się modernizacja. – To oznacza, że przez ponad miesiąc między Grabownem a Ostrowem będzie obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza. Utrudnienia będą trwały ponad miesiąc – wyjaśnia przedstawiciel Przewozów Regionalnych na Dolnym Śląsku.

Najważniejsza zmiana w relacjach pociągów Intercity na Dolnym Śląsku jest taka, że z powodu prac remontowych na trasie Wrocław – Poznań i związaną z tym niską przepustowością tej linii, skład TLK Pomorzanin pojedzie w skróconej relacji Poznań – Gdynia, a nie jak do tej pory do Wrocławia.
Skróconą trasę będzie miał też pociąg EIC Łużyce. Z powodu bardzo niskiej frekwencji, na odcinku Węgliniec-Legnica, pociąg EIC Łużyce od 12 marca skończy swój bieg we Wrocławiu, a nie jak do tej pory w Węglińcu.

Od połowy lutego Informacje o korekcie rozkładu jazdy dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów. Wszystkie rozkłady można sprawdzić również w sieci za pomocą wyszukiwarki PKP.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ