Ambasador Luksemburga z wizytą na Dolnym Śląsku

fot. umwd.dolnyslask.pl

We wtorek 7 marca marszałek Cezary Przybylski gościł Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce – Conrada A. Brucha, który po raz drugi objął tę funkcję. W spotkaniu uczestniczyli też Krzysztof Bramorski, Konsul Honorowy Luksemburga oraz Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą.

Podczas spotkania marszałek przedstawił obszary, w których mogłaby nawiązać się współpraca między Dolnym Śląskiem, a Luksemburgiem. Wśród nich znalazły się m.in. finanse, logistyka, technologie kosmiczne oraz informatyczne. Marszałek wspomniał również o możliwościach współdziałania i wymiany doświadczeń pomiędzy klastrami przemysłowymi (m.in. motoryzacyjnym, przemysłu drzewnego i klastra nutribiomed), które prężnie działają zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Luksemburgu.

– Dolny Śląsk to idealne miejsce do inwestowania oraz do życia. Z jednej strony nasz region rozwija się najdynamiczniej w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Z drugiej, ze względu na swoje położenie posiada niezwykle interesującą ofertę turystyczną – powiedział Cezary Przybylski.

Wola nawiązania współpracy jest po obu stronach. Jak podkreślił ambasador Conrad A. Buch, jego kraj rozważa pomysł misji gospodarczych prezentujących możliwości inwestycyjne na Dolnym Śląsku. Poza tym ambasador zaprosił przedstawicieli regionu do uczestnictwa w cyklu spotkań eksperckich organizowanych przez Ambasadę. Pierwsze z cyklu wydarzeń będzie poświęcone tematyce finansów, a kolejne tematyce pozyskiwania surowców z kosmosu.

– Polska i Dolny Śląsk są atrakcyjnym i ważnym obszarem dla Luksemburczyków. Szczególnie Wrocław jako miasto o niezwykle bogatej historii i jednocześnie miasto otwarte na świat oferujące wysoki standard życia – mówił w czasie spotkania Conrad A. Bruch – Dolny Śląsk ma przewagę nad innymi regionami Polski ponieważ jest rozpoznawalny przez Luksemburczyków m.in. poprzez klasztor w Lubiążu – dodał ambasador.

Opactwo w Lubiążu jest ważnym miejscem w pamięci Luksemburczyków. To tu w latach 1942-43 istniał nazistowski obóz pracy przymusowej, w którym więzionych było kilkuset obywateli Luksemburga.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ